Przejdź do treści
Balon Sunrise 2, źródło: NASA
Źródło artykułu

Balon Sunrise 2 wzniósł się w powietrze

W środę ze Szwecji wystartował balon z teleskopem do prowadzenia obserwacji Słońca. Sunrise 2 ma się wznieść na wysokość 35 kilometrów i po kilku dniach wylądować w Kanadzie.

Przygotowania do startu trwały od dwóch miesięcy w Stacji Kosmicznej Esrange w okolicach szwedzkiej miejscowości Kiruna. Zakończyły się kilka dni temu i czekano na dogodne warunki pogodowe. Pierwszą próbę podjęto w ubiegłym tygodniu, ale została przerwana ze względu na nagły wzrost siły wiatru. Start, który nastąpił 12 czerwca, był już udany.

Około godziny drugiej w nocy czasu polskiego specjalny pojazd zabrał Sunrise z hali i dostarczył na platformę startową. Po napełnieniu balonu helem, o godzinie 7.37 balon zaczął wznosić się w powietrze. Gdy nabierze wysokości, jego rozmiary osiągną 130 metrów.

Przez następne kilka dni balon będzie niesiony przez wiatry polarne wokół bieguna północnego, w kierunku zachodnim. Naukowcy przewidują, że będzie podróżował na wysokości około 35 kilometrów. Lądowanie ma nastąpić w Kanadzie, a do tej operacji będzie potrzebny spadochron.

Sunrise 2 to druga misja słonecznego obserwatorium przygotowana przez niemiecki Instytut Badań Układu Słonecznego Maxa Plancka (MPS). Poprzedni lot odbył się cztery lata temu, trwał sześć dni i zaowocował bardzo dokładnymi obrazami Słońca.

Ziemska atmosfera powoduje różne zaburzenia w uzyskiwanych obrazach ciał niebieskich. Dzięki wyniesieniu na dużą wysokość obserwatorium Sunrise omija sporą część ziemskiej atmosfery i będzie w stanie obserwować struktury o rozmiarach mniejszych niż 100 kilometrów. (PAP)

cza/ agt/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony