Największa katastrofa w historii polskiego lotnictwa

Historie Lotnicze - Lot 5055 katastrofa w Lesie Kabackim

9 maja 1987r. miała miejsce katastrofa lotnicza samolotu pasażerskiego Ił-62M SP-LBG "Tadeusz Kościuszko" Polskich Linii Lotniczych LOT, w czasie lotu nr LO 5055 na trasie Warszawa – Nowy Jork, w trakcie podchodzenia do lądowania awaryjnego, po awarii silników.

Komisja badająca przyczyny katastrofy ustaliła, że w końcowej fazie podchodzenia do lądowania awaryjnego, w wyniku rozszerzających się uszkodzeń powstałych w układach samolotu i pożaru na jego pokładzie załoga utraciła możliwość efektywnego nim sterowania, czego następstwem było zderzenie samolotu z ziemią. Katastrofa wydarzyła się w Warszawie, na południowym skraju Lasu Kabackiego, 5700 metrów od progu drogi startowej na kierunku 33/15 lotniska Warszawa-Okęcie.

W wyniku katastrofy śmierć na miejscu poniosły 183 osoby – wszyscy znajdujący się na pokładzie samolotu, a sam samolot został zniszczony. Zniszczone zostały również drzewa w Lesie Kabackim na obszarze prostokąta o wymiarach około 370 × 50 metrów.

Pod względem liczby ofiar jest to największa katastrofa lotnicza w historii polskiego lotnictwa.

Zapraszamy do obejrzenia obublikowanego na platrformie onet.tv filmu "Historie Lotnicze - Lot 5055 katastrofa w Lesie Kabackim" odtwarzającego historię lotu LO5055. Rekonstrukcja komunikacji w kokpicie oraz z wieżą powstała na podstawie orginalnego zapisu z czarnej skrzynki.

Źródło: onet.pl
comments powered by Disqus