Rzeszowscy studenci pilotażu będą szkolić się na akrobacyjnym Zlinie. Oblatano samolot OKL-u

Zlin Z-242L z floty Ośrodka Kształcenia Lotniczego PRz przed hangarem (fot.

Akrobacyjny Zlin Z-242L z floty Ośrodka Kształcenia Lotniczego PRz powraca do wykonywania lotów. 8 sierpnia br. piloci Ośrodka oblatali maszynę.

Tym razem za sterami zasiedli: Mieczysław Górak i Krzysztof Grabek, ale już niebawem będą nim latać także studenci. To w związku z nowymi wymogami szkolenia pilotów samolotów komunikacyjnych.

Samoloty tego typu służą do szkolenia UPRT (z ang. Upset Prevention & Recovery Training). Od teraz jest ono wymagane do uzyskania licencji pilota liniowego ATPL. Stąd też w ramach programu toku studiów studenci kierunku lotnictwo i kosmonautyka, specjalności pilotaż będą zobligowani do odbycia 3 godzin lotu wymienionym samolotem akrobacyjnym. Celem UPRT jest nabycie wiedzy i umiejętności o tym jak zapobiegać i wyprowadzać samolot z sytuacji krytycznych na różnym stadium zaawansowania.

Zlin Z-242L to czeski, dwumiejscowy samolot szkolny, jeden z przykładowych na których mogą odbywać się wymienione szkolenia. Wyróżniają go doskonałe predyspozycje do nauki pilotażu oraz pełne możliwości akrobacyjne. Dlatego samolot służy głównie jako maszyna do szkolenia zaawansowanego, także akrobacji, w ośrodkach lotniczych, zarówno cywilnych, jak i wojskowych. Ponadto samolot jest dodatkowo wyposażony w oprzyrządowanie, które umożliwia szkolenie w warunkach nocnych oraz w warunkach ograniczonej widoczności. (samolotypolskie.pl)

Loty tym samolotem będą ostatnimi pod względem zaawansowania pilotażu, z którymi przyjdzie zmierzyć się studentom lotnictwa politechniki. A pierwsi zasiądą za sterami akrobacyjnego Zlina jeszcze w tym miesiącu.

Katarzyna Hadała

Źródło: OKL Politechniki Rzeszowskiej
comments powered by Disqus