Tunel aerodynamiczny w Lesznie

Tunel aerodynamiczny

W Lesznie powstaje pierwszy w Polsce profesionalny tunel aerodynamiczny.

Na lotnisku w Lesznie trwa intensywna budowa pierwszego w Polsce profesionalnego wertikalnego tunelu aerodynamicznego. Pod tą tajemnicza nazwą kryje się symulator lotu skoczka spadochronowego. Aktualnie kończą się prace montażowe konstrukcji, ale inwestorzy – spółka FreeFly Center  zapewniają, że już w lutym tunel zacznie działać. Chociaż prace budowlane przebiegają w ekspresowym tempie, trochę z niedowierzaniem przyjmuję zapewnienia inwestorów o  terminie uruchomienia FFC.

Testy i rozruch tunelu planowane są na koniec stycznia. - Na przełomie lutego i marca chcielibyśmy udostępnić obiekt dla klientów – zapewnia Przemysław Wolański, współinwestor z FreeFly Center. - Jest to pierwszy taki obiekt w Polsce i jeden z niewielu w Europie. Jako skoczkowie korzystaliśmy z podobnych obiektów w Bottrop, Paryżu czy w Pradze. Przy projektowaniu naszego tunelu wykorzystaliśmy doświadczenie zdobyte na innych obiektach w celu ulepszenia naszej konstrukcji.Budynek powstaje na terenie na terenie Centralnej Szkoły Szybowcowej w Lesznie, ale jest to całkowicie komercyjna inwestycja. Koszt budowy tunelu to około 8 milionów złotych. Specjalne turbiny zastosowane w tunelu będą tu wytwarzać strugi powietrza o prędkości dochodzącej do 300 km/h. Poza samym tunelem znajdą się tutaj m.in. sauna, SPA, bar i konferencyjne pomieszczenia multimediale. Przewidziane jest też odzyskanie części ciepła powstającego przy eksploatacji tunelu do ogrzania budynku hangarów, a w przyszłości także basenu rekreacyjnego.

Lokalizacja jest bardzo korzystna ze względu na usytuowanie obiektu na terenie lotniska. Z tunelu będą zapewne korzystały nie tylko osoby zainteresowane spadochroniarstwem ale i takie które nigdy nie latały. Wielu klientów po wypróbowaniu swoich sił w tunelu będzie mogło skorzystać również z oferty Centralnej Szkoły Szybowcowej.Znane są już pierwsze ceny, jakie będą tu obowiązywać. - W tej chwili dostępny jest voucher, który upoważnia posiadacza do 3-minutowego lotu w tunelu, a zamiennie lotu szybowcem lub samolotem CSS. Koszt takiego vouchera to 250 złotych – wyjaśnia Przemysław Wolański. Jest to cena detaliczna , dłuższe  pakiety minutowe są dodatkowo rabatowane. Choć wydaje się, że trzy minuty to krótko, Wolański zapewnia, że do zasmakowania przygody z lataniem na początek w zupełności to wystarczy. - Trzy minuty w tunelu odpowiadają trzem skokom ze spadochronem z wysokości 4000 metrów.

Właściciele FreeFly Center liczą, że z obiektu korzystać będą nie tylko profesjonalni skoczkowie spadochronowi ale i amatorzy mocnych wrażeń. Korzystanie z tunelu będzie bezpieczne, bowiem odbywać się będzie w obecności instruktora, a sam ,,lot” dostarczy wyjątkowych i niezapomnianych wrażeń.Warto wspomnieć, że duży udział w ściągnięciu do Leszna takiego inwestora ma dyrektor Centralnej Szkoły Szybowcowej Włodzimierz Głodek, który w ten sposób podniesie też atrakcyjność kierowanego przez siebie lotniska, co jest szczególnie ważne poza sezonem lotnym. Dzięki temu obiektowi Leszno zyska na atrakcyjności i promocji. (CAN)

 

Źródło: odsmigla.com
comments powered by Disqus

Komentarze

Brawo za pomysł i wytrwałość.

Trzeba w Polsce rozwijać innowacyjne pomysły tak by w końcu tutaj się coś działo.

Poczekajcie zawistnicy, jeszcze Wam wszystkim oczy wyjdą na wierzch. Gdy chłopcy mówili o tym, że chcą budować tunel, też natknęli się na bandę baranów każących im puknąć się w czoło. I co? Kasę z Brukseli wytargali i działają.

Czyli Polska rzeczywistosc haha :P jedynie co sie w polsce zmienia to to ze Bronek zgolił wąsa ;P

Koniec stycznia?
Przecież jeszcze wiatr hula między stalowa konstrukcją... a gdzie wykończenie wnętrza, odbiór techniczny... ?
Może wstawcie real foto ;)
Powodzenia :D