Co się działo we Wlewsku?

Stowarzyszenie Promocji Lotnictwa "Od Śmigła"

W dniach 10-12 sierpnia na lądowisku Lasów Państwowych we Wlewsku odbył się organizowany przez SPL „Od Śmigła” I Rodzinny Piknik Lotniczy „Niebo dla Każdego”.

Ekipa „odśmigłowo- aeroklubowa” przybyła do Wlewska w piątek po południu, część osób poleciała Aeroklubowym AN-2, pozostali przyjechali na miejsce „odśmigłowozem”. Wylądowała również Cessna 172.

Pogoda niestety nas nie rozpieszczała. Gęste chmury rozpościerały się nisko nad ziemią zakrywając całkowicie słońce. Mimo tego w powietrzu było czuć zdziwienie i zainteresowanie lokalnych mieszkańców klekotem ANtka, przychodzili, oglądali, pytali…

W sobotę rano obudziliśmy tymże klekotem mieszkańców Działdowa, Lidzbarka i okolic, którzy zaczęli tłumnie zjawiać się na lądowisku. Zaprzyjaźniliśmy się z grupą bardzo gościnnych mieszkańców Działdowa, którzy przyłączyli się do naszej ekipy i pozostałe dni imprezy spędzili razem z nami.

Pogoda się poprawiła, na lądowisku zaczęły się pojawiać samoloty naszych przyjaciół, którzy chętnie opowiadali mieszkańcom okolic o swoich maszynach, ich osiągach i kosztach latania.

Wielu zainteresowanych miało możliwość zobaczenia swojego dachu z lotu ptaka z pokładu samolotu ultralekkiego.

O godzinie 11:00 niebo nad lądowiskiem zdominował głośny Dromader- imponująca maszyna, po niskim przelocie i widowiskowym zrzucie wody Dromader wylądował stanowiąc ekspozycję naziemną. Przez cały czas trwania imprezy uczestnicy mieli możliwość skorzystania z lotu AN-2 lub C172. Niestety nikt z przedstawicieli Samorządu nie zdecydował się na lot, Pan Burmistrz obejrzał ANtka i mimo naszych starań i opowieści o wrażeniach z lotu postanowił pozostać na ziemi.

Po przywitaniu uczestników przez Pana Burmistrza miasta Lidzbark oraz Starostę i Wicestarostę Powiatu Działdowskiego, Dromader po raz kolejny wzbił się w powietrze w celu zrzucenia wody nad lądowiskiem. Poza atrakcjami w powietrzu na uczestników czekało sporo atrakcji na ziemi.

Po wejściu na teren lądowiska goście mieli do dyspozycji strzelnicę, kilka metrów dalej prezentowało się wspaniałe stoisko Nadleśnictwa Lidzbark, gdzie każdy zainteresowany mógł wziąć udział w quizie z nagrodami, uzyskać informacje na temat działania Nadleśnictwa oraz obejrzeć przetwory wykonane z darów lasu, niestety nie były one na sprzedaż.

Na pikniku nie zabrakło atrakcji dla dzieci, do dyspozycji były dmuchane zamki, trampolina a każdy chętny maluch otrzymał broszurę-kolorowankę o Działdowie.

Gdy zaszło słońce udaliśmy się do naszych domków wraz z nowymi lokalnymi przyjaciółmi, którzy utwierdzili nas w przekonaniu, że warto organizować takie przedsięwzięcia.

Komentarze typu „od dzisiaj mam nową pasję” lub „kocham to wasze latanie” dodawały nam skrzydeł, założenie imprezy zostało zrealizowane, zaraziliśmy ludzi miłością do latania i pokazaliśmy, że latanie jest dostępne dla każdego bez względu na płeć i wiek. Wieczór spędziliśmy na rozmowach o życiu i lataniu.

Niedziela przyniosła nam nowe wrażenia. W niedzielę dolecieli koledzy, którym wcześniej nie pozwoliła na to pogoda, zajrzało do nas również kilku niespodziewanych gości.

Uczestnicy oglądali prezentujące się w locie maszyny, m.in.: Virus SW, jedyny w Polsce ultralekki samolot Savannah S, Cessna 172, Morane Socata Raelly, Tecnam Golf.

O godzinie 14 rozpoczęliśmy Zawody o Puchar Starosty Działdowskiego, uczestnicy rozgrywali dwie konkurencje: niski przelot i celność lądowania. W zawodach brały udział cztery załogi: Tadeusz Czichon na samolocie Virus SW, Tomasz Ojrowski na samolocie Virus SW, Marek Kozielski na samolocie Savannah S oraz Marek Piszczczek i Tadeusz Rzepka na samolocie AN-2.

I miejsce w konkurencji celność lądowania zajął Tadeusz Czichon
I miejsce w konkurencji niski przelot zajął Marek Kozielski
I miejsce za styl zdobył Tomasz Ojrowski.


Załoga ANtka otrzymała wyróżnienie za masę samolotu.

Gratulujemy zwycięzcom!

Po zakończeniu zawodów zostaliśmy ugoszczeni obiadem przez Panią Dyrektor Przedszkola. Każdy członek załogi i SPL „Od Śmigła” otrzymał ponadto wino wiśniowe [bardzo dobre] własnej produkcji w ramach podziękowania za przybycie i zaproszenia nas do Wlewska w przyszłych latach.

Być może komercyjne pokazy lotnicze są fajne i widowiskowe, ale na pewno żadna z tego typu imprez nigdy nie będzie miała atmosfery Wlewska.

Jesteśmy zafascynowani gościnnością i uczynnością mieszkańców Wlewska. Serdecznie dziękujemy za tak miłe przyjęcie nas na Warmińskiej ziemi. Szczególnie dziękujemy córce Sołtysa za użyczenie suszarki do włosów

Jest więcej osób i instytucji, którym należą się ogromne podziękowania, bez nich ta impreza nie mogłaby się odbyć, zatem bardzo dziękujemy:

Panu Janowi Rogowskiemu- Burmistrzowi Lidzbarka, za pomoc merytoryczną i rzeczową oraz za pozytywne nastawienie do przedsięwzięcia,

Panom – Staroście i Wicestaroście Powiatu Działdowskiego, za wskazówki i pomoc,

Panu Tadeuszowi Iskra oraz pracownikom Nadleśnictwa Lidzbark- za włożenie ogromnej pracy w przygotowanie terenu, za pomoc rzeczową, wystawienie pięknego stoiska oraz mile spędzony czas,

Panu Tadeuszowi Angerhoefer- Sołtysowi Wlewska, za zatroszczenie się o załogi,

Panu Zbigniewowi Śliwce- człowiekowi jakich mało, za jego energię i ogrom pracy włożony w organizację Pikniku oraz zaangażowanie w to przedsięwzięcie wielu innych wspaniałych ludzi,

Panom z OSP- za poświęcony czas i energię na zabezpieczenie przeciwpożarowe imprezy,

Przemkowi Figurskiemu- pełnomocnikowi Zarządu SPL „Od Śmigła” za koordynowanie działań na miejscu.

Dziękujemy Wam wszystkim Drodzy Państwo bardzo serdecznie, życzymy sobie zawsze współpracować z tak cudownymi ludźmi. I Rodzinny Piknik Lotniczy „Niebo dla Każdego” był ogromnym sukcesem na który pracowaliśmy wspólnie.

Do zobaczenia w przyszłym roku!
Stowarzyszenie "Od Śmigła"
 

Źródło: odsmigla.com
comments powered by Disqus