Stara wieża kontroli lotów wystawiona na sprzedaż

Stara wieża lotniska w Wellington, fot. nzherald.co.nz

Miłośnicy lotnictwa mogą już złożyć ofertę dotyczącą kupna starej wieży kontroli lotów na lotnisku w Wellington w Nowej Zelandii, która właśnie została wystawiona na sprzedaż. Nieruchomość znajduje się pod adresem 36 Tirangi Rd, ale nie jest tym, o czym większość ludzi pomyślałaby, kupując dom. Ma ciasne pomieszczenia, wąskie schody prowadzące na cztery poziomy, mało naturalnego światła i tylko jedną toaletę.

Wieża nadal posiada wiele oryginalnych elementów wystroju z 1957 r., ale aneks kuchenny został zabudowany po 2000 r. Oferta obejmuje również listę potrzeb remontowych, w tym usuwania azbestu. Agenci nieruchomości twierdzą jednak, że widoki z najwyższego piętra są „fenomenalne”, rozciągając się od Evans Bay do Lyall Bay i dalej. Razem z wieżą sprzedawane jest również prawie ćwierć akra ziemi.

Firma Airways, która sprzedaje nieruchomość, twierdzi, że jest to jedyna wieża kontroli lotów na świecie, która posiada własny adres i skrzynkę na listy. Otwarta w 1959 r., była przez 60 lat miejscem pracy kontrolerów ruchu lotniczego na lotnisku Wellington, ale w 2018 r. został zbudowany nowy obiekt ATC. Wieża jest sprzedawana przez agencję Wellington's Tommy's Real Estate i aktualna jej cena wynosi ponad 895 tys. dolarów, ale oczekuje się, że zostanie sprzedana za wyższą kwotę.


Sophia Healey z firmy Airways podkreśla, że budynek jest „bardzo wyjątkowy”, ale sądzi, że jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek go kupił, aby w nim zamieszkać, biorąc pod uwagę nakład prac remontowych, jakie trzeba tam wykonać. Bardziej prawdopodobne jest, że ktoś zburzy wieżę, aby zrobić miejsce dla nowych budynków, ponieważ w Wellington wciąż odczuwalny jest niedobór mieszkań.

Ofertę sprzedaży wieży lotniskowej można znaleźć tutaj (LINK)

Źródło: nzherald.co.nz
comments powered by Disqus