Przejdź do treści
Filip Idzikowski ze strażakami OSP Józefów (fot. Niebo bez granic)
Źródło artykułu

Zadbają o pomnik lotników alianckich w Michalinie

W dniu 24.01.2021r. w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Józefowie założony został społeczny komitet "Ochrony pamięci bohaterskich lotników alianckich katastrofy Liberatora SAAF KG-939 „ABEL” w Michalinie 15.08.1944r.". W skrócie "Liberator".

Wspólnie z OSP Józefów, harcerzami i wszystkimi ludźmi dobrej woli, doprowadzimy ten pierwszy aliancki pomnik w Europie Wschodniej do stanu godnego ofiary lotników dramatycznych misji nad płonącą Warszawę – zapowiada Filip Idzikowski, twórca projektu "Niebo bez granic".

– Upamiętniając bohaterów, przyczynimy się nie tylko do poznawania lotniczych historii ale promocji krajoznawczej naszego regionu. Przykładem jest projekt budowy wieży widokowej na Górze Lotnika i niesamowite perspektywy i dalekie horyzonty z nią związane – dodaje.

Po wielu latach dowiemy się też nareszcie w godny i ciekawy sposób, kto zginął na Górze Lotnika i co takiego stało się w nocy z 14 na 15 sierpnia 1944r. A stało się o wiele więcej niż wspominają wiszące na płotku, tyłem do pomnika, dwie przegniłe karteczki. (...)

W najbliższym czasie, już jako Komitet, zwrócimy się do władz Miasta Józefowa z prośbą o udostępnienie zdjętej tablicy pomnikowej w celu wykonania jej STAŁEJ kopii ze składek społecznych – mówi Filip Idzikowski.

Zapowiedziałem to 15.08.2020r. i słowa dotrzymamy. Chcemy jednak abyście byli współtwórcami tego projektu. Już wkrótce ruszy więc zbiórka i na wiosnę tablica będzie wykonana. Puszczajcie wici gdzie się da! – dodaje.

Filip Idzikowski prosi też o kontakt wnuka wykonawcy tablicy pomnikowej oraz wszelkie osoby posiadające wiedzę, lub artefakty, które wzbogacą przyszłą wystawę o Liberatorze. Zgromadzone zostaną w OSP Józefów.

Przygotowaną z historykiem, autorem wystaw o Liberatorach SAAF z Krakowa oraz historykiem Muzeum Wojska Polskiego wystawę (o tych panach Filip Idzikowski opowiem wkrótce), będzie można oglądać na terenie OSP Józefów. W zredukowanej formie w postaci dwóch tablic staną przed pomnikiem i jednej mniejszej na Górze Lotnika.

Bardzo ważne – organizacyjnie i symbolicznie zaangażowanie OSP Józefów, o którym koniecznie dwa słowa abyście wiedzieli że to nie są czasy czerwonego Żuka i grochówki na festynie. 

OSP Józefów to nie tylko świetnie wyszkoleni strażacy z potężnymi wozami bojowymi i nowoczesnym sprzętem ratowniczym.

To najprężniej rozwijająca się organizacja społeczno-kulturalna w regionie. Dowodem tego jest niesamowity młody zespół kulturalno-muzyczny, akcja oczyszczenia Mostu Niepodległości na Świdrze czy najważniejsze – pięknie zapowiadająca się przebudowa strażnicy OSP Józefów  w stylu Świdermajer.

Dodam też, że to właśnie ochotnicy są zawsze najszybciej na miejscu katastrof lotniczych. Jako pierwsi dostają informacje od świadków, najlepiej znają ciężki teren i skróty i to w ich rękach ważą się pierwsze – najważniejsze minuty po wypadku – opowiada Filip Idzikowski.

I dodaje: – To strażacy udzielają pierwszej pomocy i przygotowują miejsce lądowania helikopterów specjalistycznych jednostek poszukiwawczo-ratowniczych


Śp. Bronisław Kowalski przy pomniku lotników alianckich (fot. Niebo bez granic)

Tak oto z OSP Józefów i harcerzami społeczny komitet kontynuuje historię budowniczego pomnika kpt. AK Bronisława Kowalskiego ps. "Bufor", który ponad 40 lat temu mimo zakazów komunistów wzniósł w lesie Pomnik Lotnika, i którym teraz pięknie zaopiekują  pamiętając o nim.

Zapraszam Was do śledzenia tematu na Niebo i OSP bo już wkrótce każdy będzie mógł dorzucić się do naszego wspólnego dzieła.

– Dziękuje Prezesowi OSP Józefów – Łukaszowi Zaczkowi, Komendantowi Radkowi Firlągowi i naszemu dobremu duchowi – św. Florianowi za przyjęcie w szeregi OSP Józefów i świetnie zapowiadającą się współpracę na rzecz skrzydlatych bohaterów Powstania Warszawskiego, Sił Powietrznych RPA i RAF oraz naszej lokalnej społeczności mówi Filip Idzikowski, przewodniczący komitetu "Liberator" i ochotnik wspierający OSP Józefów.

Więcej informacji na profilu facebookowym Niebo bez granic.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony