Dokument „Armstrong – człowiek z Księżyca” na kanale National Geographic

Neil Armstrong (fot. National Geographic)

Chodził po Księżycu, a jaki był na Ziemi? Neil Armstrong, jakiego nie znacie, w lipcu na kanale National Geographic.

„To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości” – te słowa amerykańskiego astronauty Neila Armstronga zna każde dziecko. Ale czy wiemy o nim coś poza tym, że był pierwszym człowiekiem na Księżycu? Sam mówił o sobie niechętnie, nie udzielał wywiadów, nie rozdawał autografów. Dopiero pod koniec życia zdecydował się na nagranie filmu biograficznego. Z 55 godzin nagrań powstał film „Armstrong – człowiek z Księżyca”, który ukaże nam legendarnego astronautę nie tylko jako bohatera, ale przede wszystkim jako człowieka.

„Armstrong – człowiek z Księżyca” – premiera we wtorek 9 lipca o godz. 21:00 na kanale National Geographic.

– Zawsze mnie to zaskakiwało, że tak wielkie zainteresowanie opinii publicznej wzbudził pierwszy krok na powierzchni Księżyca. Dla mnie najważniejsze wydawało się to, że udało się nam wylądować modułem księżycowym – tak o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości mówił ten, który 50 lat temu jako pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu. Wypowiedź ta jest doskonałym przykładem na to, jak Neil Armstrong podchodził do sławy. Jest też najkrótszym wyjaśnieniem dlaczego to właśnie jemu powierzono zadanie, które uczyniło z niego człowieka-legendę. Kierownictwo NASA doskonale zdawało sobie bowiem sprawę, że pierwszy krok na Księżycu będzie wydarzeniem zapamiętanym na zawsze. Wybór między skromnym, skupionym i małomównym Armstrongiem a Edwinem „Buzzem” Aldrinem, który uwielbiał być w centrum uwagi, okazał się prosty.

 

Stoicki spokój nie opuszczał legendarnego astronauty nigdy. Nie pokazywał emocji po zagażającym życiu wypadku podczas lotów testowych, a o śmierci dwuletniej córeczki Karen nie chciał z nikim rozmawiać. W obu przypadkach natychmiast wrócił do pracy, ponieważ tylko w niej znajdował ukojenie.

Dokument „Armstrong – człowiek z Księżyca” jest kameralnym i bardzo osobistym portretem Neila Armstronga, w którym poznamy relacje jego jedynego oficjalnego biografa, członków rodziny i kolegów z NASA, o tym jaki naprawdę był jeden z największych, a przy tym najmniej znanych bohaterów naszych czasów. Zobaczymy też niepublikowane wcześniej nagrania rozmowy z Neilem Armstrongiem, zrealizowane w ostatnich latach jego życia. Kim był małomówny i zawsze poważny człowiek-legenda, który tak bardzo dbał o swoją prywatność? Jak układały się jego relacje z najbliższymi? Odpowiedź znajdziecie w filmie „Armstrong – człowiek z Księżyca” emitowanym na kanale National Geograhic w ramach obchodów 50. rocznicy lądowania  na Księżycu.

Źródło: National Geographic Channel
comments powered by Disqus