Dwoje szybowcowych Mistrzów na podium w konkursie Nasze Igrzyska

Zwycięzcy konkursu na Nasze Igrzyska - sportowiec roku 2019 w dyscyplinach letnich (fot. Nasze Igrzyska)

Niedawno zakończyło się głosowanie finałowe w plebiscycie podsumowującym największe sukcesy sportowe polskich zawodników w ubiegłym roku. Na Nasze Igrzyska i stronie pomocniczej Nasze Igrzyska – sportowiec roku można było głosować na reprezentanta, który odniósł największy sukces sportowy, nie medialny tylko i wyłącznie sportowy, a więc miarą sukcesu był tutaj wynik, który nas zachwycił, a nie rozgłos medialny.

W tym roku głosować można było na sportowca roku 2019 w dyscyplinach letnich oraz na najlepszego sportowca sezonu zimowego 2018/2019. W finale konkursu na Nasze Igrzyska – sportowiec roku 2019 w dyscyplinach letnich nalazło się 10 najlepszych sportowców, którzy otrzymali najwięcej głosów w konkursie kwalifikacyjnym, ten rozpoczął się w połowie października i trwał do końca roku 2019. Finałowe głosowanie trwało do 31 stycznia 2020 r. Głosy otrzymane w eliminacjach również liczyły się w finale.

Złotą medalistką w plebiscycie na Nasze Igrzyska – sportowiec roku 2019 w dyscyplinach letnich została, mając zdecydowaną przewagę w liczbie głosów (1430 głosy), Patrycja Pacak, która zdobyła w 2019 roku złoty medal na mistrzostwach świata w akrobacji szybowcowej w klasyfikacji generalnej. Jest to pierwszy w historii tytuł mistrzyni świata zdobyty przez kobietę. W akrobacji szybowcowej kobiety starują razem z mężczyznami i nigdy jeszcze nie zdarzyło się, aby to pilotka szybowcowa był lepsza od pilota szybowcowego. Nasza zawodniczka oprócz złota w klasyfikacji generalnej zdobyła jeszcze 3 medale za osobne konkurencje: brąz w programie dowolnym znanym, brąz w programie dowolnym nieznanym i srebro w wiązankach nieznanych. Są to pierwsze medale w najwyższej rangi imprezie światowej zdobyte w jej karierze.


Patrycja Pacak (fot. Aeroklub Częstochowski)

Srebrnym medalistą (z wynikiem 897 punktów) w konkursie na Nasze Igrzyska – sportowiec roku 2019 w dyscyplinach letnich został Jarosław Olech (trójbój siłowy), który w wieku 45 lat zdobył w 2019 roku na mistrzostwach świata w Trójboju siłowym srebrny medal w kategorii 74 kg. Jest to już jego 22 medal zdobyty w światowym czempionacie.

Brązowym medalistą w konkursie na Nasze Igrzyska – sportowiec roku 2019 w dyscyplinach letnich został Sebastian Kawa z wynikiem 817 punktów. Sebastian Kawa zdobył w 2019 roku dwa złote medale na mistrzostwach Europy w klasie 15-metrowej i 18-metrowej oraz srebro drużynowo, a także srebrny medal na mistrzostwach świata w wyścigach szybowcowych Grand Prix. Były to jego kolejne wielkie sukcesy w bogatej karierze. Ma już na swoim koncie 15 złotych, 3 srebrne i 3 brązowe medale mistrzostw świata oraz 2 złote medale światowych Igrzysk lotniczych, zdobył również 9 złotych medali mistrzostw Europy. Razem 32 medale z największych imprez. Pierwszy swój medal zdobył w 1999 roku i od tego czasu co roku lub co dwa lata staje na podium największych imprez mistrzowskich. W poprzedniej edycji tego plebiscytu Sebastian Kawa został wybrany sportowcem roku 2018 w konkursie Nasze Igrzyska i znowu znalazł się wśród czołowych najlepszych sportowców.


Sebastian Kawa (fot. EGC 2019 Prievidza)

Zwycięscy plebiscytu otrzymali pamiątkowe medale. Wielkie gratulacje dla wszystkich!

Źródło: Nasze Igrzyska
comments powered by Disqus