Start misji Crew-1 na Międzynarodową Stację Kosmiczną możliwy w niedzielę

Rakieta Falcon 9 i kapsuła Crew Dragon na stanowisku startowym 39A w Centrum Kosmicznym - widok z góry (fot. NASA TV)

Po piątkowym przeglądzie gotowości zespoły NASA i SpaceX nadal planują start kapsuły Crew Dragon na niedzielę.

Kapsułą na Międzynarodową Stację Kosmiczną polecą czterej astronauci: z NASA Shannon Walker, Victor Glover i Mike Hopkins oraz astronauta, z Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) Soichi Noguchi, ubrani w skafandry kosmiczne SpaceX.

Start misji Crew-1 planowany jest na godzinę 19:27 czasu miejscowego z platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na przylądku Canaveral na Florydzie. Kapsuła Crew Dragon zostanie wyniesiona przez rakietę wielokrotnego użytku Falcon 9.

Crew-1 będzie pierwszą operacyjną misją na Międzynarodową Stację Kosmiczną programu Commercial Crew. Data startu była wielokrotnie opóźniana w stosunku do pierwotnej daty zaplanowanej przez NASA. Misja ma trwać 210 dni, więc lot powrotny powinien odbyć się w czerwcu 2021 r. Pojazd Dragon C207 powróci na Ziemię przez wodowanie w celu ponownego użycia w przyszłych lotach. Astronauci wybrali dla statku nazwę Resilience.

Załoga - od lewej: Shannon Walker, Victor Glover, Mike Hopkins, Soichi Noguchi (fot. NASA/Joel Kowsky)

Start w niedzielę spowodowałby, że Crew Dragon dotarłby do laboratorium na orbicie w poniedziałek 16 listopada o godzinie 23:00. NASA TV zapewni ponad 30 godzin ciągłej relacji, począwszy od godziny 15:15 (21:15 czasu polskiego). Ceremonia powitania załogi SpaceX „Resilience” Dragon Crew-1 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej planowana jest we wtorek 17 listopada o godz. 1:40.

45th Weather Squadron Sił Powietrznych USA przewiduje 50% szans na sprzyjające warunki pogodowe na platformie startowej do startu misji NASA SpaceX Crew-1 w oparciu o kryteria pogodowe startu Falcon 9 Crew Dragon. Zespoły będą monitorować warunki pogodowe. Głównymi problemami pogodowymi związanymi z wystrzeleniem będą chmury cumulus i związane z nimi opady.

Misja ta jest drugim załogowym lotem kapsuły Crew Dragon. Lot testowy kapsuły odbył się pod koniec maja br. 

Przebieg misji Crew-1 można śledzić na NASA TV. Start rakiety Falcon 9 na żywo można oglądać również tutaj:

Źródło: nasa.com
comments powered by Disqus