Przejdź do treści
Źródło artykułu

Kieszenie pełne fałszywych dokumentów na lotnisku w Modlinie

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin zatrzymali dwóch cudzoziemców legitymujących się fałszywymi paszportami, mało tego, podczas przeszukania ich bagaży ujawnili kolejne fałszywki i wyłudzone dokumenty. W sumie mężczyźni posiadali 7 różnych dokumentów podróży.

Do zatrzymania mężczyzn doszło po przylocie samolotu z Grecji. Mężczyźni zostali poddani rutynowej kontroli legalności pobytu w strefie odbioru bagażu modlińskiego terminala. Pierwszy z cudzoziemców do kontroli okazał maltański paszport, drugi zaś, bułgarski dowód osobisty. Oba dokumenty od razu wzbudziły wątpliwości funkcjonariuszy, co do ich autentyczności. Maltański paszport został wykonany na wzór oryginalnego, z kolei w bułgarskim dowodzie osobistym wizerunek osoby widniejącej na zdjęciu odbiegał od wyglądu osoby, która się nim posługiwała. Dodatkowo dowód figurował w bazie SIS i INTERPOL jako utracony.

W trakcie rozmowy z funkcjonariuszami, obaj podejrzani przyznali, że są obywatelami Syrii, z czego tylko jeden potwierdził tożsamość swoim oryginalnym paszportem. Ponadto, w wyniku przeszukania przy mężczyznach ujawniono kilka kolejnych fałszywych lub wyłudzonych dokumentów, m.in.: jeden palestyński i trzy rumuńskie dowody osobiste. Cudzoziemcy oświadczyli, że dokumenty pozyskali za kwotę od 400 do 1000 euro na terenie Grecji, aby ułatwiły im w przedostaniu się do Europy Zachodniej.

Syryjczycy usłyszeli zarzuty z art. 270 § 1 i 3 kk. (Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.), oraz (kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2), art. 275 § 1 kk. (kto posługuje się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby albo jej prawa majątkowe lub dokument taki kradnie lub go przywłaszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.), oraz z art. 49 a § 1 kw. (kto wbrew przepisom przekracza granicę RP podlega karze grzywny).

Mężczyźni przyznali się do przedstawionych zarzutów i dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na 2 lata. Ponadto wobec nich Komendant PSG Warszawa-Modlin wszczął postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania Syryjczyków do powrotu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony