Album "Puckie skrzydła nad Bałtykiem"
Nakładem Wydawnictwo Bit oraz Wydawnictwo Oskar ukazał się album "Puckie skrzydła nad Bałtykiem" autorstwa Joanny Grochowskiej i Barbary Kos-Dąbrowskiej, prezentujący fotografie, dokumenty i przedmioty związane z historią Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku w latach 1920-1939.
Zaprezentowana w publikacji kolekcja pochodzi ze zbiorów Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy. Wśród liczącego ponad 250 obiektów zespołu najliczniejszą grupę stanowią fotografie. Są one wizualnym dokumentalnym zapisem infrastruktury lotniska, koszar, sprzętu latającego z wodnopłatowcami na czele. Znakomita większość ukazuje również sceny z życia codziennego garnizonu, jak pamiątkowe grupowe zdjęcia marynarzy, fotografie z uroczystych obchodów świąt państwowych, kościelnych i wojskowych.
W albumie "Puckie skrzydła nad Bałtykiem" nie brakuje także portretów pilotów z dedykacjami „ku pamięci”. Jest to zapis dziejów niemal od początku istnienia bazy, aż do końca lat 30. XX w. W skład muzealnej kolekcji wchodzą również pamiątki osobiste należące do byłych lotników, takie jak dokumenty, dyplomy, i odznaczenia. Wybrane obiekty z tego bogatego zbioru wielokrotnie były wykorzystywane w licznych publikacjach naukowych oraz udostępniane na ekspozycjach stałych i czasowych.
Niniejsze wydawnictwo jest jak dotąd najpełniejszą publikacją kolekcji zgromadzonej przez Muzeum. Album uzupełniono materiałem źródłowym w postaci not prasowych z lat 1920–1939. Ówcześni korespondenci na bieżąco relacjonowali wydarzenia, utrwalając dzieje puckiego garnizonu. Wykorzystano artykuły zamieszczone zarówno na łamach codziennej prasy pomorskiej, jak i ogólnopolskiej. Wśród nich najliczniej reprezentowane są teksty z Gazety Gdańskiej, Słowa Pomorskiego, Gazety Grudziądzkiej, Gońca Nadwiślańskiego i popularnego Ilustrowanego Kuryera Codziennego.
Album powstał z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Rzeczypospolitą Polską, 100-lecia utworzenia Marynarki Wojennej RP oraz 98. rocznicy zaślubin Polski z morzem.
"Potencjał historyczny niewielkiego miasta Puck jest tak ogromny, że można by nim obdzielić wiele innych miejscowości. Wyjątkowy genius loci sprawiał, że pomimo trudnego pod względem nawigacyjnym podejścia drogą morską do tutejszej przystani przez wieki było to bardzo ważne miejsce dla polskie floty królewskiej, a na początku lat 20. XX w. dla odrodzonej Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej. Położenie nad spokojnymi wewnętrznymi wodami Zatoki Puckiej sprawiło również, że władze pruskie w 1911 r. zdecydowały o ulokowaniu tu jednej z pierwszych nad Bałtykiem baz lotnictwa morskiego. Niepodległa Polska przejęła i rozwinęła ten potencjał, a marynarze-lotnicy stali się ważną grupą dodającą kolorytu lokalnej społeczności w okresie międzywojennym. I choć nie odegrali oni większej roli podczas walk we wrześniu 1939 r., ich legenda nadal jest żywa śród miłośników nie tylko lokalnej historii. Właśnie dlatego z wielkim pietyzmem gromadzimy i przechowujemy pamiątki związane z dziejami puckiego lotnictwa" – napisał Mirosław Kuklik, dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku.
Komentarze