Przejdź do treści
Pacyfik w Ogniu 1941-1945 - Nowa wystawa czasowa w MWP
Źródło artykułu

Pacyfik w Ogniu 1941-1945 - Nowa wystawa czasowa w MWP

Wystawa „Pacyfik w ogniu 1941-1945” poświęcona jest działaniom wojennym toczącym się pomiędzy Cesarstwem Japonii i USA oraz ich sojusznikami, na obszarze Pacyfiku, Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej w czasie II wojny światowej.

Nowa wystawa czasowa w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie „Pacyfik w ogniu 1941-1945” będzie otwarta dla zwiedzających od 4 lutego 2015 roku.

Trzonem wystawy jest bogata kolekcja umundurowania, oporządzenia i wyposażenia indywidualnego (tzw. Personal Survival Equipment) pilotów lotnictwa amerykańskiego z okresu walk na Pacyfiku, zgromadzona przez kolekcjonera, Jerzego Kołakowskiego z Warszawy. Wraz z nią obejrzeć można umundurowanie oraz oporządzenie żołnierzy piechoty: st. szeregowego (Jotohei) piechoty japońskiej i żołnierza US Navy Marine Corps, udostępnione przez panów Hayato Kitabatake i Radosława Dąbrowskiego, członków amerykańsko-japońskiej grupy rekonstrukcyjnej „Banzai Marine”. Wyeksponowano także broń palną i sieczną z uzbrojenia armii amerykańskiej i japońskiej, wzorów stosowanych w walkach na Pacyfiku, pochodzącą ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego.

Na wystawie obejrzeć można także kilkadziesiąt modeli samolotów, pojazdów wojskowych i okrętów wykorzystywanych w walkach na Pacyfiku, które wykonali przodujący modelarze redukcyjni z Warszawy. Swoje modele  udostępnili: Waldemar Salach, Grzegorz Wesołowski, Witold Kosiński, Władysław Stępiński, Grzegorz Jendruszczak oraz Krzysztof Wagner. Szczególnym eksponatem jest wykonany w Japonii model samolotu Mitshubishi A6M5 Reisen pokazywany wraz z autentyczną odznaką japońskiego pilota płk Yajima Masahito, byłego attache wojskowego Japonii w Polsce, wypożyczony na wystawę przez Wojciecha  Łuczaka.

Zaakcentowany jest także udział Polaków walczących ramię w ramię z Amerykanami przeciwko Cesarstwu Japonii. Najsłynniejszym był polski as myśliwski z Bitwy o Anglię w 1940 r., mjr Witold Urbanowicz latający w 75. Eskadrze Myśliwskiej „Tiger Sharks” w październiku-grudniu 1943 r. nad Chinami. Drugim, mniej znanym był ppor. Jerzy Józef Bregman, który w szeregach RAF latał jako nawigator nad Birmą latem 1943 r. Pamiętać należy, że w szeregach armii amerykańskiej na lądzie, morzu i w powietrzu walczyło także wielu Amerykanów polskiego pochodzenia.

Otwarcie wystawy uświetni udział przedstawicieli amerykańsko-japońskiej grupy rekonstrukcyjnej „Banzai Marine” stylizowanej na okres walk na Pacyfiku, zaprezentują oni swoje umundurowanie i wyposażenie.

Wystawa czynna do 8 marca tego roku.

Wojciech Krajewski
Komisarz wystawy

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony