Łódzkie Skrzydła - wystawa

Łódzkie Skrzydła - otwarcie wystawy

25 września 2012 roku, w salach ekspozycyjnych Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przy ul. Gdańskiej 13 została otwarta Ekspozycja „ŁÓDZKIE SKRZYDŁA” - W stulecie lotnictwa Ziemi Łódzkiej i w 55 rocznicę powstania 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej, stanowi upamiętnienie dwóch ważnych rocznic przypadających w bieżącym roku:

  • stulecia pierwszego przelotu samolotu nad Łodzią – dokonał tego hrabia Scipio del Campo, a datę tę powszechnie uważa się za początek „Łodzi Lotniczej”
  • 55 lat temu – w czerwcu 1957 roku – rozpoczęto formowanie 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej

Ponadto w 2012 roku przypada 90. rocznica utworzenia w Łodzi Towarzystwa Obrony Przeciwgazowej, która to organizacja po połączeniu w 1928 roku z Ligą Obrony Powietrznej Państwa dała początek istnienia Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej.

Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Muzeum Regionalnego w Bełchatowie, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Archiwum Państwowego w Łodzi, Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa oraz Klubu Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych „Czerwone Berety” – działających przy Związku Polskich Spadochroniarzy (Oddział XII w Łodzi).

Więcej zdjęć na stronie Muzeum Tradycji Niepodległościowych

Źródło: Muzeum Tradycji Niepodległościowych
comments powered by Disqus