XXVI Przegląd Modelarstwa Redukcyjnego w Muzeum Techniki

XXVI Przegląd Modelarstwa Redukcyjnego w Muzeum Techniki

Jak zawsze o tej porze roku w Muzeum Techniki odbywa się Przegląd Modelarstwa Redukcyjnego. Obecna jego edycja to bardzo obszerny pokaz, przygotowany przez klub "Pancelot". W dużej mierze jest on dedykowany samolotom i lotnictwu i składa się z kilku oddzielnych ekspozycji.

Ta najważniejsza i największa poświęcona jest pamięci zmarłego tragiczne Marka Szufy, pilota sportowego, wicemistrza świata w akrobacjach samolotowych oraz modelarza, mistrza zdalnie sterowanych replik.

Druga poświęcona jest Bohdanowi Wróblewskiemu, wybitnemu ilustratorowi i projektantowi. Każdy modelarz zna jego rysunki, choćby z opakowań modeli samolotów, inne jego prace zdobią książki i czasopisma o tematyce lotniczej.

Kolejne ekspozycje przedstawiają m. in. modele samolotów bojowych z epoki "zimnej wojny", oraz z argentyńsko-brytyjskiej wojny o Falklandy w 1982 r.

Tematyka lotnicza jest dominantą Przeglądu, jednak miłośnicy okrętów i pojazdów lądowych też mają co oglądać. Podobają się także realistyczne dioramy przedstawiające sceny batalistyczne z drugiej wojny światowej, niektóre z nich są humorystyczne, jak np. diorama przedstawiająca "Cafe Rene" z brytyjskiego serialu komediowego Allo Allo, wydaje się, że to właśnie przy niej gromadzi się najwięcej zwiedzających.
 

Źródło: Muzeum Techniki
comments powered by Disqus