Zaproszenie na spotkanie z cyklu "Dęblin na dawnej fotografii"

Zaproszenie na spotkanie z cyklu "Dęblin na dawnej fotografii" (fot. muzeumsp.pl)

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza miłośników historii miasta na spotkanie z cyklu „Dęblin na dawnej fotografii”, które odbędzie się w piątek 3 grudnia 2021 r. o godz. 17:00.

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną archiwalne fotografie, odbędzie się dyskusja na temat położenia i przeszłości nieistniejących już budowli, które tworzyły dawniej krajobraz kulturowy lotniczego garnizonu.

Obecnie w dęblińskim muzeum trwają równolegle prace nad powstaniem albumu pt. „Szkoła Orląt na dawnej fotografii” oraz mapy „Twierdza Dęblin”. Pomysłodawcą opracowania jest Paweł Pawłowski – dyrektor Muzeum Sił Powietrznych, a wydawcą mapy będzie poznańska pracownia JB72, specjalizująca się w opracowaniu map i planów twierdz oraz budowli fortyfikacyjnych.

Spotkanie będzie okazją do skonsultowania dostępnej wiedzy na temat przeszłości dęblińskiego garnizonu. Nie zabraknie pytań, które sprowokują publiczność do odszukania w pamięci własnej, informacji o ich małej ojczyźnie.

Zapraszamy 3 grudnia 2021 r. o godz. 17:00 do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Aula im. płk. pil. Jerzego Bajana, ul. Lotników Polskich 1 (wstęp wolny)!

Spotkanie odbędzie się z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa epidemicznego.

Tymczasem już dzisiaj Muzeum występuje z apelem do widzów o pomoc w rozszyfrowaniu zagadki osiedla oficerskiego Lotnisko.

W zbiorach Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie pojawił się w ubiegłym roku fantastyczny album z 1926 roku, którego autorem jest inż. Michał Trembecki, jeden z budowniczych kompleksu szkoły orląt. Zachowane fotografie konfrontujemy z planami udostępnionymi przez Wojskowe Biuro Historyczne, umiejscawiając poszczególne obiekty w terenie.

Na fotografiach znajdują się m.in. niezachowane do dzisiaj, budynki osiedla podoficerskiego. Szukamy przedwojennego planu Dęblina z zaznaczonymi ulicami i informacji na temat położenia konkretnych budynków.

Może ktoś rozpoznaje na prezentowanych zdjęciach budynków osiedla podoficerskiego swoich bliskich lub znajomych?

Henryk Żwirko – syn naszego bohatera lotniczego Franciszka Żwirki, opisuje we wspomnieniach czas, kiedy mieszkał z rodzicami na Lotnisku w Dęblinie w budynku nr 35.

Zadajemy sobie pytanie, który to dokładnie był budynek? Może uda się wspólnie rozwikłać tę zagadkę w piątek 3 grudnia br. podczas spotkania w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie? – zachęcają pracownicy dęblińskiej placówki.

Źródło: Muzeum Sił Powietrznych
comments powered by Disqus