Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zaproszenie na spotkanie autorskie z Tadeuszem Opieką

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Tadeuszem Opieką oraz promocję najnowszej publikacji "Konspiracja i ruch oporu na lotnisku w Dęblinie 1939-1944". Spotkanie odbędzie się 2 września 2020 r. o godz. 17:00 w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1.

Podczas spotkania, fragmenty książki odczyta prof. dr hab Stanisław Górka, urodzony w Dęblinie, Dziekan Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

230 stron tekstu opatrzonego ilustracjami ze zbiorów dęblińskiego muzeum oraz archiwów prywatnych prezentuje dzieje lotniska, żołnierzy i pracowników, w tym życie codzienne, od momentu wybuchu wojny, poprzez tworzenie się środowisk konspiracyjnych, po wkroczenie wojsk Armii Czerwonej i żołnierzy 1 Dywizji Kościuszkowskiej. Autor przytoczył także kilka faktów, jakie miały miejsce przed samym wybuchem wojny oraz związanych z odrodzeniem Szkoły Orląt po 1945 roku. Publikacja powstawała przede wszystkim podczas wywiadów ze świadkami historii, na podstawie osobistych relacji i przekazów rodzinnych, jakie autor prowadził w mieszkańcami Dęblina.

Warto mieć nadzieję, że to, co napisałem w tej książce, kogoś zainteresuje. Obiecuję, że ci, którzy sięgną po niniejsze opracowanie poznają niektóre ważne wydarzenia, jakie rozegrały się na lotnisku w Dęblinie w latach hitlerowskiej okupacji – pisze autor.

Publikacja wydana we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Data premiery nawiązuje do 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej i pierwszego bombardowania Dęblina w 1939 roku.

Tadeusz Opieka urodził się w 1948 roku, obok kina w Irenie przy ulicy Warszawskiej, tuż obok drutów dęblińskiego lotniska. Od zawsze interesował się historią Dęblina i okolic. Autor wielu publikacji popularyzujących dzieje i historię społeczną Dęblina i Ziemi Ryckiej, od ponad 15 lat Członek Towarzystwa Przyjaciół Dęblina. Dzięki jego staraniom odrestaurowano pomnik tzw. „iglicę” upamiętniający Ofiary Stalagu 307. Pomysłodawca i fundator obelisku upamiętniającego zagładę Żydów Dęblińskich, który odsłonięto, 6 maja 2015 roku przy cmentarzu wojennym Balonna. Z jego inicjatywy 15 października 2015 r., na budynku miejskiej biblioteki przy ulicy Okólnej w Dęblinie odsłonięto tablicę upamiętniającą getto. Po blisko dwuletnich staraniach i uzgodnieniach doprowadził w październiku 2017 roku do odtworzenia dwóch krzyży prawosławnych i obelisku na grobach masowych jeńców sowieckich w pobliżu cmentarza wojennego Balonna w Dęblinie.

W 2010 roku opublikował książkę pt. „Twierdza śmierci Stalag 307 : Iwangorod – Irena – Dęblin : 1939-1944”. Intencją autora było uczczenie i przywrócenie godności i człowieczeństwa 80 000 jeńcom zamordowanych przez Niemców.

W 2014 roku wydał książkę „Żołnierze niechciani”, która opisuje powstawanie lewicowego ruchu oporu w okresie okupacji na terenie Dęblina, Ryki i okolic. Przedstawia tragiczne losy mieszkańców tych ziem oraz działalność ugrupowań AK i WiN działających na tym obszarze podporządkowanych Marianowi Bernaciakowi „Orlikowi” .

W 2017 roku ukazała się książka „Groby masowe, cmentarze i miejsca pochówków”.

Oprócz powyższych publikacji, prowadzi ożywioną działalność publicystyczną popularyzującą, historię Dęblina w okresie II wojny światowej.  W ostatnich dwóch latach, w ponad 60 artykułach zamieszczonych w lokalnym tygodniku „Twój Głos”, zaprezentował sylwetki i akcje bojowe kilkudziesięciu bohaterskich żołnierzy ZWZ/AK dęblińskiego podziemia niepodległościowego.

Książki i artykuły sygnuje podpisem: „tadeusz Opieka” .

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony