Przejdź do treści
Płk prof. dr n. Dymitr Nedialkov (fot. muzeumsp.pl)
Źródło artykułu

Wykład prof. Dymitra Nedialkova w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza entuzjastów i pasjonatów historii lotnictwa na spotkanie z płk. prof. dr n. Dymitrem Nedialkovem, szefem Katedry Lotnictwa i OPL w Akademii Wojskowej „GS Rakowski” w Sofii, w Bułgarii.

W piątek 16 lutego 2018 roku o godzinie 12.00 w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, prof. Dymitr Nedialkov przedstawi referat pt. "Polskie akcenty w Siłach Powietrznych Bułgarii w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej".

Wstęp wolny. Zapraszamy.

Wizyta płk Nedialkova jest kolejnym etapem wspólnego polsko – bułgarskiego projektu realizowanego we współpracy z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, którego celem jest przygotowanie i organizacja wystawy pt. „Polsko-bułgarska współpraca w dziedzinie lotnictwa wojskowego i działalność PLL LOT w Bułgarii, w latach 1937-1939”, z okazji 80-tej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych i wojskowych między naszymi krajami w okresie międzywojennym. Patronat nad tym międzynarodowym przedsięwzięciem sprawuje Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Sofii. Muzeum planuje wernisaż tej wystawy we wrześniu 2018 r. w Dęblinie – oraz w Ambasadzie Polskiej w Sofii, w centralnym punkcie stolicy Bułgarii,. Wystawa będzie również prezentowana w Archiwum w Smolian w Płowdiwie i Warnie.

Pułkownik prof. dr n. Dymitr Nedialkov:
• 1992 r. ukończył Akademię Wojskową „G.S. Rakowski” i ponownie został skierowany do 26 pułku rozpoznawczego w m. Dobricz,
• 1994 r. rozpoczyna pracę w Akademii Wojskowej „G.S. Rakowski”,
• 1999 r. broni pracę doktorską, a od 2003 r. jest docentem w Katedrze Sił Powietrznych i jej kierownikiem,
• 2008 r wicedziekan ds. naukowych na wydziale Dowódczo-Sztabowym Akademii,
• 2010r. broni stopień naukowy „doktor nauk” (polska habilitacja),
• 2012 r. profesor w Katedrze Sił Powietrznych i OPL Akademii Wojskowej „G.S. Rakowski”.

Odbył szkolenia podczas 11 międzynarodowych ćwiczeń i zaliczył 7 kursów w ramach NATO, oraz szkolenie w Europejskim Ośrodku Badań Bezpieczeństwa „G. Marschall” w Niemczech. Nadal jest czynnym pilotem na samolotach Mig-29 w Graf Ignatjewo.

Dorobek naukowy: 176 publikacji naukowych i popularno-naukowych, wśród nich 17 monografii. Wiele z nich zostało przetłumaczonych na języki obce i rozsławiają ponad 100 letnią historię bułgarskiego lotnictwa. Do najbardziej uznanych należą: „Powietrzna potęga Królestwa Bułgarii”, „Bułgarskie samoloty myśliwskie”, „Wojna powietrzna nad Bałkanami”, „Bułgarskie lotnictwo w latach zimnej wojny”.

Informacje o muzealnym projekcie badawczym – w biuletynie Pod Dobrymi Skrzydłami nr 2/2017 i 3/2017.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony