Przejdź do treści
Źródło artykułu

Muzeum Sił Powietrznych nawiązuje kontakty z muzeami na Ukrainie

W dniach 03-07.11.2014 r. w towarzystwie attaché wojskowego w Kijowie ppłk. Arkadiusza Kobielaka oraz byłego attaché wojskowego w Kijowie płk. Waldemara Jaruszewskiego gościliśmy na Ukrainie by nawiązać współpracę z Muzeum Regionalnym oraz Muzeum Lotnictwa i Astronautyki w Kremenczuku – kolebce przemysłu Ukrainy.

Gospodarzem wizyty był Dyrektor Miejskiego Centrum Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju Przemysłowego Kremenczuka – Andrii Melnyk. Delegacja została przyjęta przez Viktora Kalashnyka zastępcę mera, przewodniczącego Rady Miasta Vasiliya Ivko oraz Panią Dyrektor lokalnego Muzeum Krajoznawczego – Ałłę Gaishynskaiyą.



Władze miasta podkreślały nasze poparcie dla demokratyzacji Ukrainy. Ałła Gaishynskaiya zwróciła uwagę na historyczne związki miasta z Polską, oraz zaznaczyła chęć współpracy pomiędzy muzeami Dęblina i Kremenchuka.

Swoje podwoje otworzyła przed nami uczelnia lotnicza – Flight College of National Aviation University w Kremenczuku, gdzie przywitał nas gen. Vladymir Golovenskiy. Po rozmowie i wymianie doświadczeń pomiędzy Komendantem uczelni a gen. bryg. pil. inż. (R) Ryszardem Haciem – byłym Komendantem – Rektorem oraz czynnym wykładowcą WSOSP w Dęblinie, nasza delegacja została zapoznana z procesami kształcenia, obejrzeliśmy sale wykładowe oraz zapoznaliśmy się z praktycznym użyciem pomocy naukowych jakimi dysponuje Uczelnia. Podziwialiśmy eksponaty zgromadzone w uczelnianym muzeum, w którego księgę pamiątkową wpisał się Dyrektor naszego Muzeum, życząc pracownikom dalszych sukcesów dydaktycznych i w wychowaniu młodzieży.



Kolejnym etapem wizyty było Muzeum Lotnictwa i Kosmonautyki. Generał Hać przekazał swój pierwszy generalski mundur na ręce Dyrektora gen. Anatiliya Byshenko, który wprowadził nas w pasjonującą historię ukraińskiego lotnictwa wojskowego. Otrzymaliśmy dokumenty i pamiątki po naszym rodaku pil. Zygmuncie A. Lewanewskim, niespotykany w polskim lotnictwie hełm pilota GSz 4 MC, a także trzy oficerskie mundury z czapkami Armii Ukraińskiej z okresu pierwszych lat po odzyskaniu niepodległości. W ten sposób zawiązała się współpraca między naszymi placówkami, która miejmy nadzieję, zaowocuje wspieraniem wspólnych działań i rozwojem muzealnictwa naszych krajów.



Zapoznaliśmy się ze strukturą i produktami jednej z największych firm w Kremenczuku – zakładami AutoKrAZ, produkującymi ciężarowe samochody dla przemysłu, zarówno cywilnego, jak i wojskowego. Przyjął nas i oprowadził Dyrektor sprzedaży Alexander Shmygal. Interesującym był pokaz na zakładowym poligonie doświadczalnym, gdzie zaprezentowano nam możliwości nowych modeli ciężarówek KrAZ.



Prosto z fabryki udaliśmy się do centrum Helitraining Ukraine, specjalizującego się w produkcji zaawansowanych symulatorów śmigłowcowych, z których działaniem mogliśmy się osobiście zapoznać. Dyrektor Alexander Kozenko zaprezentował nam symulatory Mi-8, w których trening przebiega z uwzględnieniem wszelkich możliwych warunków i sytuacji mogących zaistnieć w czasie rzeczywistego lotu i odwzorowuje go w bardzo realny sposób.

Aby podkreślić rangę naszej wizyty w dn. 05.11.2014, zostaliśmy zaproszeni pod „Gong Pokoju” – symbolizujący pokój na świecie pomnik, na którym flagi Polski i Ukrainy przedstawione są jako równorzędne symbole partnerstwa pracujących dla wspólnego dobra państw. Pod pomnikiem przywitał nas Vitaly Dobrunov – zastępca Przewodniczącego Samorządu Regionu Awtozawodskiego który opowiedział historię Światowego Gongu Pokoju. Następnie obejrzeliśmy Wystawę prezentującą eksponaty obrony Kremenczuka w czasie II wojny światowej.



Kolejnym etapem był pobyt we Lwowie związany z przekazaniem munduru oficerskiego w Akademii Wojsk Lądowych im. hetmana Piotra Sahajdacznego, gdzie przywitani zostaliśmy przez zastępcę Komendanta płk. Syvaka O. Ivanovicza. Płk. Waldemar Jaruszewski przekazał swój mundur, który prezentowany będzie w muzeum Akademii, znajdzie się on wśród mundurów armii z całego świata współpracujących z lwowską uczelnią.





Po spotkaniu w Akademii zgodnie z planem złożyliśmy hołd poległym bohaterom walk o wolność Lwowa spoczywających na cmentarzu Orląt Lwowskich. Płk. Slobodaniuk M. Wasiliowicz – kurator sekcji emblematyki wojskowej, zapoznał naszą delegację z historią Cmentarza Łyczakowskiego oraz ważnymi dla naszej historii zabytkami Lwowa.









Serdecznie dziękujemy naszym gospodarzom za miłe przyjęcie i doskonale przygotowaną wizytę. Jesteśmy przekonani, że zapoczątkuje ona owocną współpracę.

Wizyta naszej delegacji odbiła się szerokim echem w mediach ukraińskich:
http://www.telegraf.in.ua/photocollection/2014/11/04/polskiy-general-podaril-svoyu-formu-kremenchugskomu-muzeyu-aviacii_10041005.html

http://pplus.in.ua/golovne/8499-kremenchuk-vdvduye-polska-vyskova-delegacya-u-program-vzitu-lotniy-koledzh-muzeyi-avacyi-kosmonavtiki-avtokraz.html

http://vestnik.in.ua/news/19389-u-kremenchuk-priyihali-polsk-polkovnik-pdpolkovnik-general.html

http://avz-kremenchuk.gov.ua/news/05112014_05.html

W 24 minucie wiadomości:

http://www.youtube.com/watch?v=T83yARWFe0Y&list=UUiF-7s0cRufqRQ5_O-FjuMQ

Zdjęcie tytułowe zapożyczone ze strony:

http://www.telegraf.in.ua/photocollection/2014/11/04/polskiy-general-podaril-svoyu-formu-kremenchugskomu-muzeyu-aviacii_10041005.html

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony