Znamy datę otwarcia wystawy "Skrzydła i Ludzie XX wieku"

Otwarcie wystawy "Skrzydła i Ludzie XX wieku" (fot. muzeumlotnictwa.pl)

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie skończyło przygotowania do prezentacji nowej ekspozycji stałej. Hangar Główny, Spadochroniarnia, garaże – wszystkie te przedwojenne obiekty powojskowe zyskały funkcje muzealne.

Prezentowana będzie w nich nowa wystawa stała MPL „Skrzydła i Ludzie XX wieku”, którejotwarcie pierwotnie zaplanowano na 17 października  2020r. Jednak z powodu sytuacji epidemiologicznej Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zdecydowało o przesunięciu jej otwarcia.

Na tę wystawę złożą się posiadane eksponaty, w tym unikaty światowe, jak np. jeden z dwóch zachowanych na świecie francuskich myśliwców Caudron CR. 714 Cyclone, na którym polscy lotnicy bronili Paryża, a także mundury i dokumenty. Ekspozycję uzupełnią prezentacje multimedialne i trzy symulatory. Goście będą się przemieszczać po specjalnie wytyczonej ścieżce zwiedzania.

Jak mówi Jakub Link-Lenczowski "Kluczowym punktem nowej ekspozycji są niewątpliwie Hangar Główny – to tutaj znajduje się kolekcja bezcennych samolotów oraz artefaktów z okresu drugiej wojny światowej. W centrum Hangaru na postumentach znalazły się trzy największe eksponaty: Lisunow Li-2, Junkers Ju-52 oraz Tu-2. Zwiedzający będą mogli je oglądać z dwóch poziomów – płyty hangaru oraz nowo zbudowanej antresoli".

"W garażach znalazły swoje miejsce odnowiona ekspozycja samolotów z okresu pionierskiego, silnikownia oraz wystawy poświęcone początkom Muzeum i modelarstwu lotniczemu. W Spadochroniarni na zwiedzających będzie czekać wystawa poświęcona archeologii lotniczej" – opowiada.

Otwarcie nowej wystawy stałej urządzonej w zrewaloryzowanych historycznych budynkach lotniskowych zaplanowano na 16 marca 2021 r.


(fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)

Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza do odwiedzenia nowych wystaw stałych – „Skrzydła i Ludzie XX wieku”. Udostępnione zostaną ekspozycje w Hangarze Głównym czy Silnikowni. Fani lotnictwa znajdą też i inne ciekawostki, m.in. te wykopane z ziemi. Zaprezentowane zostaną odrestaurowane części wraku samolotu Douglas A20 Boston. Dostępne w ramach ekspozycji Archeologia Lotnictwa.

„Skrzydła i Ludzie XX w.” to narracyjna i w pełni dostosowana do potrzeb różnego typu odbiorców oferta ekspozycyjna pozwalająca na wzmocnienie działalności naukowej, edukacyjnej i popularyzatorskiej Muzeum.

Projekt współfinansowany został przez Unię Europejską w ramach działania 8.1 oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego
comments powered by Disqus