Zestaw "Krug" - nowy eksponat MLP

Przeciwlotniczy zestaw rakietowy 2K11 "Krug"

W historii wojskowości rozwojowi każdego rodzaju broni towarzyszy równoległy rozwój środków jej przeciwdziałania i zwalczania. Także z lotnictwem wojskowym nierozerwalnie związany jest rozwój broni przeciwlotniczej, której pierwsze przykłady pojawiły się już przed I wojną światową. Dlatego Muzeum Lotnictwa Polskiego oprócz statków powietrznych gromadzi również systemy przeciwlotnicze używane przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej. Co więcej, stosowane w celach zwalczania celów latających pociski rakietowe to także osobny rodzaj konstrukcji latających o bogatej historii, które często wyróżniają się ciekawymi rozwiązaniami technicznymi.

Na zwiedzających Muzeum Lotnictwa Polskiego czeka nowy eksponat tego rodzaju. Przeciwlotniczy zestaw rakietowy 2K11 "Krug" (ros. "krąg", w kodzie NATO SA-4 Ganef) to system uzbrojenia, który zaczęto opracowywać w 1958 r. "Krug" był przeznaczony do zwalczania celów latających na średnich i dużych wysokościach, powyżej zasięgu przeciwlotniczej broni lufowej. Pierwsza wersja weszła na uzbrojenie Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w 1965 r. Był to pierwszy opracowany w ZSRR mobilny rakietowy zestaw przeciwlotniczy zapewniający wojskom lądowym obronę na polu walki.

W Polsce zestaw w wersji 2K11M1 "Krug" przyjęto na uzbrojenie w latach 1976-78. Zestaw trafił do 61. Brygady Artylerii Wojsk Obrony Przeciwlotniczej, później przeformowanej w 61. Skwierzyński Pułk Rakietowy Obrony Powietrznej (JW 2211). Wraz z rozformowaniem jednostki w 2011 r. zestawy "Krug" wycofano z uzbrojenia.

Prezentowany zestaw 2K11M1 "Krug" obejmuje samobieżny transporter gąsienicowy 2P24 na podwoziu GM-123 z podwójną wyrzutnią rakiet oraz stację naprowadzania rakiet 1S32M1 na podwoziu gąsienicowym GM-124. Zestaw uzupełniają samochód transportowo-załadowczy 2T6 na podwoziu samochodu Ural-375 oraz samochód transportowy 9T25 na podwoziu samochodu ZiŁ-157 z naczepą PAU-3. W skład "Kruga" wchodziła jeszcze radiolokacyjna stacja wstępnego poszukiwania 1S12 zakresu centymetrowego, której w tej chwili Muzeum nie posiada.

Planowane jest uzupełnienie zestawu o makietę rakiety 3M8M3, która znajduje się w zbiorach MLP. Rakiety tego typu były napędzane silnikiem strumieniowym na paliwo ciekłe. Ponieważ silnik strumieniowy może rozpocząć pracę dopiero przy odpowiedniej prędkości lotu, pełnił on rolę silnika marszowego, a rakietę wyposażono również w 4 rakietowe silniki startowe na paliwo stałe. Rakieta przenosiła głowicę bojową o masie ok. 150 kg do celów poruszających się na wysokości od 150 m do 24,5 km.

Zestaw "Krug" można oglądać na ekspozycji plenerowej w sąsiedztwie Dużego Hangaru i Alei MiG-ów.
 

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego
comments powered by Disqus