Z serii spotkania przy samolocie: Vickers Wellington
W dniu 2 kwietnia 2017 r. (niedziela), o godzinie 12.00 Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na kolejne spotkanie prowadzone przez Jana Hoffmanna, które traktuje o historii lotnictwa i jest skierowane zarówno do młodzieży, jak i dorosłych.
Tym razem tematem spotkania będzie brytyjski średni samolot bombowy Vickers Wellington z czasów II Wojny Światowej. Będzie można poznać historię jego powstania, dalszego rozwoju oraz niezwykłą konstrukcję. "Wellington" był też związany z historią Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, wchodził w skład polskich dywizjonów bombowych: 300, 301, 304, 305.
Vickers Wellington – brytyjski dwusilnikowy średni bombowiec okresu II wojny światowej, budowany był w zakładach Vickers-Armstrong. Był podstawowym brytyjskim nocnym bombowcem dalekiego zasięgu pierwszych lat wojny i podstawowym bombowcem używanym w lotnictwie polskim w Wielkiej Brytanii.
Samolot powstał na skutek zamówienia brytyjskiego Ministerstwa Lotnictwa z 1932 na nowoczesny średni bombowiec, według specyfikacji B.9/32. Projektantami byli Rex K. Pearson i Barnes Wallis. Płatowiec zbudowano w oparciu o nietypową dla samolotów konstrukcję geodetyczną, opracowaną przez Wallisa (po raz pierwszy zastosowaną w samolocie Vickers Wellesley). Wykorzystywała ona kratownicę przestrzenną z giętych rur, łączących się pod kątem zbliżonym do prostego i tworzących rodzaj siatki, pokrytą płótnem. Jej zaletą była duża wytrzymałość przy niewielkiej masie, co zostało udowodnione dużą odpornością samolotów na uszkodzenia.
Komentarze