Przejdź do treści
RWD-13 (fot. muzeumlotnictwa.pl)
Źródło artykułu

Wystawa "Samoloty RWD" w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaprasza do obejrzenia nowej wystawy czasowej przygotowanej przez Jarosława Dobrzyńskiego i Zygmunta Szeremetę, która przedstawia historię samolotów RWD.

Wystawę będzie można oglądać już od niedzieli, 31.03.2019 r., od godz. 11:30. Na planszach wystawy wykorzystano zdjęcia z NAC i Biblioteki i Archiwum Muzeum Lotnictwa Polskiego.

RWD to oznaczenie polskich samolotów konstruowanych w okresie międzywojennym przez zespół konstruktorów lotniczych: Stanisława Rogalskiego, Stanisława Wigurę i Jerzego Drzewieckiego, pochodzące od ich inicjałów nazwisk. Później w skład zespołu RWD weszli także inni konstruktorzy. W latach 1927-1939 powstały konstrukcje od RWD-1 do RWD-25; przeważającą część stanowiły lekkie jednosilnikowe samoloty sportowe, szkolne lub turystyczne. Większość była budowana w niewielkich seriach, masowo produkowano RWD-8, RWD-13 i RWD-14 Czapla.

Od 1933 roku zespół RWD projektował i budował samoloty w ramach spółki Doświadczalne Warsztaty Lotnicze (DWL). Działalność wytwórni zakończyła się wraz z wybuchem II wojny światowej.

Konstrukcje RWD najbardziej przyczyniły się do rozwoju sportu lotniczego w Polsce w okresie międzywojennym. Rozsławiły polskie lotnictwo w świecie, odnosząc spektakularne sukcesy sportowe, jakimi były dwa zwycięstwa w najbardziej prestiżowych wówczas zawodach na świecie – Challenge International de Tourisme, umożliwiły też masowe szkolenie pilotów, z których wielu walczyło później podczas II wojny światowej. Konstruktorzy pracujący w DWL pracowali po wojnie w przemyśle lotniczym Polski i innych państw, jak Turcja, Wielka Brytania, Kanada i Stany Zjednoczone.

W ekspozycji Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie znajdują się dwa ocalałe samoloty wytwórni DWL: RWD-13 (nr rejestracyjny SP-BNU) i RWD-21 (nr rejestracyjny SP-BPE), które zostały we wrześniu 1939 roku ewakuowane do Rumunii i powróciły do kraju po zakończeniu wojny.

Wystawa prezentowana będzie do 30.04.2019 r.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony