"Wojna koreańska" – Wtorkowy seans w Kinie Lotnik MLP

F-86A Sabre (fot. Paul Maritz/GFDL/Wikimedia commons)

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie serdecznie zaprasza w dniu18.02.2020r. o godz. 11:00 i 16:30 na bezpłatną projekcję filmu pt. "Wojna koreańska".

"Wojna koreańska" – Geneza i przebieg wojny w Korei widziana oczami zwykłych pilotów i żołnierzy. Podczas tego konfliktu po obu stronach walczyły już samoloty z napędem odrzutowym w towarzystwie maszyn pochodzących z okresu drugiej wojny światowej. Atutem filmu są opowieści amerykańskich pilotów o walkach toczonych w słynnej "alei migów".


Podczas wojny koreańskiej, toczącej się w latach 1950–1953 na terytorium Półwyspu Koreańskiego między komunistycznymi siłami KRLD (północnokoreańskimi) i wspierającymi je wojskami ChRL, a siłami ONZ (głównie amerykańskimi) wspierającymi wojska Republiki Korei (południowokoreańskie), brały udział samoloty:

Ławoczkin Ła-5 – radziecki jednosilnikowy, jednomiejscowy samolot myśliwski z okresu II wojny światowej. Opracowany w biurze konstrukcyjnym  S. A. Ławoczkina jako następca samolotu ŁaGG-3. Był jednym z najlepszych samolotów myśliwskich rosyjskiego lotnictwa. Wyprodukowano łącznie blisko 10 600 sztuk samolotu Ła-5 (głównie wersji Ła-5FN).


Samolot myśliwski Ławoczkin Ła-5FN w barwach lotnictwa wojskowego ZSRR.
(fot. KrisfromGermany via "Wikimedia Commons")

• Mikojan-Gurewicz MiG-15 – radziecki samolot myśliwski, skonstruowany w końcu lat czterdziestych. MiG-15 wszedł do służby na początku 1949 roku. Maszyny tego typu brały udział w wielu konfliktach, największą sławę zdobyły podczas wojny koreańskiej, tocząc podniebne boje z lotnictwem alianckim.


Mikojan-Gurewicz MiG-15bis (fot. USAF/Domena publiczna/Wikimedia Commons)

• Hawker Sea Fury FB.Mk 11 – brytyjski pokładowy samolot myśliwski z okresu po II wojnie światowej. Był jednym z najszybszych seryjnie produkowanych jednosilnikowych samolotów z silnikiem tłokowym. Hawker Sea Fury, stacjonujące na lotniskowcach HMS Theseus, Ocean i Glory, od 1950 roku brały udział w wojnie w Korei. Używano ich głównie do ataków na cele naziemne. Jednak 9 sierpnia 1952 r., kpt. P. Hoagy Carmichael z 800 Dywizjonu FAA zestrzelił myśliwiec odrzutowy MiG-15. Był to ostatni w historii przypadek zestrzelenia myśliwca odrzutowego przez samolot napędzany silnikiem tłokowym i jednocześnie jedyne zwycięstwo brytyjskiego lotnika używającego brytyjskiego samolotu w wojnie koreańskiej.


Hawker Sea Fury FB11 (fot. Anthony Noble/GFDL 1.2/Wikimedia Commons)

North American F-86 Sabre – amerykański odrzutowy samolot wojskowy zaprojektowany dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w latach 40. XX wieku i budowany po zakończeniu II wojny światowej w ponad osiemnastu wersjach. Pierwszy amerykański samolot wyposażony w fotel pilota wyrzucany energią znajdującego się pod nim ładunku wybuchowego. Samoloty F-86 Sabre zostały wprowadzone do służby w 1949 roku i były podstawowymi samolotami Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych podczas wojny w Korei. Używano ich głównie do walki z porównywalnymi myśliwcami produkcji radzieckiej, MiG-15. Większość walk powietrznych miała miejsce niedaleko rzeki Yalu w pobliżu granicy koreańsko-chińskiej na terenie zwanym Aleją MiG-ów.


F-86A Sabre z 4. Skrzydła Myśliwców Przechwytujących w bazie lotniczej w Suwon
(Korea Południowa) (fot. USAF (USIA) /Domena publiczna/Wikimedia Commons)

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego
comments powered by Disqus