Śmigłowce Bojowe – Wtorkowy seans w Kinie Lotnik MLP

Vought Sikorsky VS 300 w muzeum helikopterów Bückeburg (fot. Cornu1907/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons)

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie serdecznie zaprasza w dniu 22.10.2019 r. o godz. 11:00 i 16:30 na bezpłatną projekcję filmu pt. "Śmigłowce Bojowe".

"Śmigłowce Bojowe" – to film o historii powstania i rozwoju nowego typu maszyn latających jakim są śmigłowce – ich pierwsze zastosowanie w działaniach wojennych, przegląd konstrukcji próba przewidzenia ich przyszłości.


Chociaż pierwsze projekty maszyn działających na tej zasadzie tworzył Leonardo da Vinci, pierwszy lot śmigłowca zaprojektowanego przez francuskiego producenta rowerów Paula Cornu miał miejsce 13 listopada 1907 roku. Ale za twórcę śmigłowca powszechnie uważa się rosyjskiego konstruktora, pracującego od roku 1919 w Stanach Zjednoczonych, Igora Sikorskiego, który w latach 1939-1941 zaprojektował Vought-Sikorsky 300. Była to pierwsza działająca maszyna z jednym wirnikiem nośnym i śmigłem ogonowym, które rozwiązywało problem momentu reakcyjnego (zwanego też momentem oporowym), jaki oddziałuje na kadłub śmigłowca, a pochodzi z napędu wirnika nośnego. Ten układ, zwany klasycznym, jest wykorzystywany do dziś w większości maszyn.

We wczesnych latach 50. na całym świecie zaczęto doceniać użycie śmigłowców do celów transportowych. Aby wykorzystać śmigłowiec na polu walki, zaczęto uzbrajać wcześniej bezbronne maszyny, by nadać im wartość bojową. Powstało wiele ciekawych konstrukcji.

Śmigłowce bojowe, które znamy obecnie, wykorzystywane są jako podstawowa broń przeciwpancerna. Mogą szybko przemieszczać się po polu bitwy i zaskakiwać przeciwnika. Stanowią poważne zagrożenie, nawet jeśli przeciwko nim wystawione są środki obrony przeciwlotniczej, z powodu możliwości ataku z dużego dystansu (nawet do 10 km), systemów zapobiegającym trafieniu (flary, obniżenie sygnatury cieplnej), jak i używanego uzbrojenia.

W latach 1983-2004 pracowano nad RAH-66 Comanche – amerykańskim śmigłowcem szturmowo-rozpoznawczym zaprojektowanym w kooperacji przez wytwórnie Boeing i Sikorsky Aircraft Corporation. Rozwój tej maszyny trwał w sumie 22 lata. RAH-66 Comanche został zbudowany w technologii stealth i był jednym z najnowocześniejszych śmigłowców bojowych świata, do momentu zamknięcia programu rozwojowego 23 lutego 2004 roku.


RAH-66 Comanche (fot. U.S. Army/Domena publiczna/Wikimedia Commons)

Do pełnienia zadań bojowych śmigłowca RAH-66 Comanche możliwe jest uzbrojenie go w maksymalnie do 14 pocisków Hellfire, 28 Stingerów lub 56 niekierowanych pocisków rakietowych Hydra 70, jednak kosztem utraty własności stealth. Po przerwaniu programu rozwojowego ze względu na duże koszty, technologie opracowane dla celów projektu RAH-66 Comanche planuje się wykorzystać do modernizacji śmigłowców AH-64 Apache, oraz budowy nowego śmigłowca rozpoznawczego Bell ARH-70 zbudowanego na bazie Bella 407.

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego
comments powered by Disqus