Skrzydła samolotu LVG B.II w Nowym Gmachu Głównym MLP
Otwarty jesienią ubiegłego roku Nowy Gmach Główny Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie stale powiększa swoją ofertę wystawienniczą. W Sali Ekspozycyjnej poza kolekcją statków powietrznych, znalazły się górne i dolne płaty nośne niemieckiego samolotu sprzed niemal stu lat - LVG B.II. Konstrukcje te są dwudźwigarowe, drewniane i kryte płótnem.
Skrzydła te należą do kadłuba dwupłatowca wywiadowczego LVG B.II, używanego do celów rozpoznawczych w początkowym okresie I wojny światowej przez siły powietrzne Cesarstwa Niemieckiego - Deutsche Luftstreitkräfte. Skrzydła pochodzą z wczesnej wersji samolotu, najprawdopodobniej z 1914 r.
Muzeum posiada w swoim zbiorze statków powietrznych jedyny na świecie egzemplarz tej maszyny, wyprodukowany w zakładach Luftfahrzeugbau Schűtte-Lanz w 1917 r. Towarzyszący skrzydłom szkielet kadłuba samolotu z usterzeniem kierunku i wysokości, pozbawiony jest pokrycia, silnika i śmigła. W trakcie dotychczasowych prac restauratorskich scalono konstrukcję wewnętrzną kadłuba, uzupełniono oryginalne pokrycie sklejkowe oraz usterzenie pionowe i poziome.
Kadłub można zobaczyć w położonym obok Nowego Gmachu Głównego Małym Hangarze, gdzie zgromadzono kolekcję samolotów z okresu I wojny światowej.
Komentarze