Noc Muzeów w Muzeum Lotnictwa Polskiego

Noc Muzeów w Muzeum Lotnictwa Polskiego (fot. muzeumlotnictwa.pl)

Nowe technologie, inscenizacje plenerowe, maszyny latające i strzelające + najatrakcyjniejsze lotnicze perełki zapraszają na bezpieczne spotkania w Muzeum Lotnictwa Polskiego podczas Nocy Muzeów w dniu 21 maja 2021 r.

Krakowskie Muzeum to przede wszystkim ogromne przestrzenie plenerowe, a także hangary o wielkiej kubaturze, dzięki czemu mieszczą bezpiecznie nie tylko wielkogabarytowe samoloty, ale także ludzi odwiedzających placówkę z zachowaniem bezpiecznego dystansu.

Zapraszamy zatem w progi Muzeum i plenery, choć działań w wirtualnej przestrzeni internetowej również nie zabraknie.

Szczegółowy program:

9:00-22:00 – zwiedzanie stałych ekspozycji – łącznie z najnowszą wystawą Skrzydła i Ludzie XX wieku

12:00 – Szlakiem (NIE)docenianych perełek MLP – zapraszamy na oprowadzanie po wybranych najciekawszych eksponatach krakowskiego Muzeum – zobaczycie tu nie tylko najpopularniejsze flagowe samoloty, ale także perełki, których sława nie jest tak powszechna, ale z różnych względów są białymi krukami. Dlaczego? O tym dowiecie się podczas wizyty w MLP.

Zwiedzanie z przewodnikiem tylko o godz. 12.00. Liczba miejsc: 15 osób. Obowiązują wcześniejsze zapisy: info@muzeumlotnictwa.pl

16:00 i 18:00 – Aerohistoria na pirackich skrzydłach – pokaz plenerowy

Wykorzystując posiadane zasoby sprzętowe oraz osobowe Muzeum Lotnictwa Polskiego pragnie zaprezentować małą inscenizację nietypowego holowania szybowca przez śmigłowiec.

Głównymi bohaterami przedstawienia są szybowiec SZD-30 Pirat oraz śmigłowiec SM-1. Sytuacja miała miejsce w 1966 r. w Instytucie Lotnictwa w Warszawie, gdzie testowano ten szybowiec, a jedyna maszyną która mogą go holować, był wtedy śmigłowiec SM-1. Obecnie dokładnie ten egzemplarz śmigłowca znajduje się w zbiorach tego muzeum, a jednym z ostatnich nabytków MLP jest szybowiec SZD-30 Pirat. Dodatkowo jeden z wolontariuszy muzeum ma doświadczenie w lataniu na tym szybowcu.

Organizatorzy Nocy Muzeów pragną zaprezentować podłączanie do śmigłowca szybowca SZD-30, wraz z opowiadaniem o jego właściwościach i przeżyciach w locie. Będzie możliwość zaglądnięcia do kabiny szybowca i śmigłowca oraz organizatorzy proponują spotkania prelekcyjne opowiadające tę ciekawą i nietypową historię.

Spotkania będą prezentować pracownicy krakowskiego muzeum we współpracy z wolontariuszami. Eksponaty będą na czas prelekcji prezentowane w bezpiecznej przestrzeni plenerowej, a prowadzący będą w stylizowanych strojach przywołujących omawianą epokę.

19:30 – I Ty możesz dzierżyć broń! O wykorzystaniu technologii druku 3D w ochronie zabytków i odtwarzaniu eksponatów – pokaz możliwości muzealnych nowych technologii połączony z wykładem

Korzystając z faktu udostępnienia MLP repliki karabinu maszynowego Hotchkiss wz. 30 kaliber 13,2 mm wykonanego w skali 1:1 w technologii druku 3D pracownicy muzeum chcą opowiedzieć o wykorzystaniu w instytucjach kultury drukarek 3D i tej wciąż jeszcze rozwijającej się technologii i jej możliwościach w celu ratowania i odtwarzania zabytków oraz tworzenia replik demonstracyjnych ułatwiających naukę historii. – Muzeum Lotnictwa Polskiego jest z jednym z pionierów wykorzystania tej technologii – już wcześniej korzystaliśmy z tej formy odtwarzania zabytków przy restauracji znajdujących się w naszej kolekcji eksponatów. Świetnym przykładem jest renowacja samolotów Renault Caudron CR. 714C1 Cyclone, Kukułka, De Havilland Vampire. W ramach naszego specjalnego programu z okazji Nocy Muzeów 2021 chcemy Wam z bliska pokazać efekty naszej pracy i możliwości drukarek 3D. W ramach pokazu przygotowaliśmy też krótki wykład poświęcony automatyce broni strzeleckiej i uzbrojeniu lotniczego. W czasie pokazu będzie można obejrzeć replikę karabinu Hotchkiss i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie – zachęcają do odwiedzenia muzeum w najbliższy pątekpracownicy.

Spotkanie zorganizowane w Hangarze Głównym

20:00 “Samolot zmienia kształt – o ewolucji w konstrukcji latających maszyn” – Spotkanie przy samolocie – wydanie specjalne – sala konferencyjna

Wydanie specjalne sztandarowego projektu Muzeum Lotnictwa Polskiego, jakimi są wykłady pana Jana Hoffmana – eksperta lotnictwa, którego historie przykuwają wielogodzinną uwagę. Specjalne wydanie spotkania przeprowadzi nas przez historię rozwoju samolotów i będzie okraszone mnóstwem anegdot, ciekawostek i wiadomości, dzięki którym już nigdy nie spojrzycie na samolot tak samo.

***

Wstęp do Muzeum dla wszystkich w cenie biletu ulgowego – 16 zł. Dzieci do lat 7 wstęp wolny.

Szczegółowe informacje aktualizowane będą na bieżąco na www.muzeumlotnictwa.pl i www.facebook.com/MuzeumLotnictwa

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego
comments powered by Disqus