Lotniczy Puck

lotniczy puck 1911-1950

W czwartek 22 listopada w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbędzie się sympozjum z okazji 90-lecia polskiego lotnictwa morskiego. Będzie mu towarzyszyć promocja nowej pozycji na rynku literatury lotniczej - książki "Lotniczy Puck", poświęconej historii polskich skrzydeł nad Bałtykiem. Tytuł książki wskazuje na Puck jako miejsce kluczowe dla historii lotnictwa morskiego w Polsce. To właśnie w Pucku 1 lutego 1920 r. żołnierze I Batalionu Morskiego zajęli istniejącą od 1911/1912 r. niemiecką bazę wodnosamolotów. W lipcu 1920 roku powstała Baza Lotnictwa Morskiego, a w 1923 jednostkę przekształcono w Morski Dywizjon Lotniczy. Bazujące w Pucku hydroplany z biało-czerwonymi znakami pełniły służbę nad Bałtykiem do września 1939 r., kiedy to Puck stał się pierwszą polską bazą lotniczą bombardowaną przez niemieckie lotnictwo. Puccy piloci, pomimo przygniatającej przewagi liczebnej i technicznej wroga zdołali wykonać kilka zadań, wśród których znalazł się nawet nocny atak na Gdańsk. Kolejne naloty Luftwaffe zniszczyły jednak nieliczne samoloty i 8 września Dywizjon został rozwiązany. Podczas okupacji baza w Pucku była wykorzystywana przez szkołę lotniczą Luftwaffe. Epilogiem historii lotniczego Pucka był okres 1946-50, kiedy stacjonował tu klucz łącznikowy Dowództwa Marynarki Wojennej.

Autorzy

Andrzej Olejko
- ur. 6 kwietnia 1963 w Brzozowie polski historyk, doktor habilitowany prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, specjalizujący się w historii wojskowości i problematyce lotniczej, wykładowca historii na Uniwersytecie Rzeszowskim - kierownik Zakładu Historii Wojskowości Instytutu Historii URz. W latach 1982-1987 studiował na kierunku historycznym w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. W 1996 na podstawie rozprawy "Lotnictwo morskie II Rzeczypospolitej 1919-1939" uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. W 1988 został nauczycielem historii w Liceum Medycznym w Sanoku, a w 1990 w I Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Sanoku. W 2002 r. został pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego jako adiunkt w Zakładzie Historii Najnowszej Polski. W latach 2003-2007 jako pracownik naukowy był w gronie wykładowców Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku, zaś od 2007 r. jest wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu. W 2005 r. został dr hab. po obronie w ramach colocvium habilitacyjnego opracowania "Działania lotnicze w pasie karpackim w latach 1914-1947", zaś w rok później otrzymał tytuł prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Na falach Radia "Bieszczady" przez okres 10 lat zajmował się propagowaniem historii lotnictwa oraz historii wojskowości. Od 2009 r. prowadzi wraz z red J. Pasierbem cykliczny program "Bitwy, Kampanie, Militaria" na falach Polskiego Radia Rzeszów. Jest twórcą cyklu programowego "Zakamarki Przeszłości" od 2007 r. ukazującego się cyklicznie w TVP Rzeszów oraz członkiem stowarzyszenia AMIAP. Jest autorem i współautorem min. następujących pozycji książkowych: " Morski Dywizjon Lotniczy" (1992), "Rzeczna Eskadra Lotnicza Flotylli Pińskiej" (1994), "Tradycje polskiego lotnictwa morskiego" (1995), "Kurs bojowy Słowacja 1939" (2008), "Lotnictwo morskie II Rzeczpospolitej" (2010), "Nocnych lotów świadectwa" (2011).

Jarosław Wróbel - rocznik 1964. Rysownik i malarz, ilustrator wielu książek, broszur i plakatów poruszających szeroko rozumianą tematykę wojskowości i historii. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie (1983) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Gdańsku (1989). Debiutował tuż po uzyskaniu dyplomu na gdańskiej uczelni seriami ilustracji - pojazdów pancernych z kampanii wrześniowej 1939 r. Był autorem wystawy "Kawaleria polska w XX-leciu międzywojennym" zorganizowanej przez muzeum im. Ks. dr. Władysława Legi. Jego pędzel bądź kreskę można było podziwiać jak wziętego autora plakatów o tematyce wojskowej. "Air Show 2005", "Bzura 1939-2005", "Mechelinki 1939-1945", "Raszyn 1809-2006", "Olszynka Grochowska", "Wielka Rewia Kawalerii Glinik 2004" czy "Harcerze w Powstaniu Warszawskim 1944" to tylko niektóre z wystaw, które wabiły zwiedzających plakatem jego autorstwa.

Jarosław Wróbel jest twórcą olbrzymiej ilości okładek książkowych i ilustracji zdobiących ich wnętrza. Artysta o znakomitej pozycji na rynku wydawniczym, krajowym i zagranicznym. Lista wydawnictw, które postawiły na talent Jarosława Wróbla jest spora: AJ-Press Gdańsk, Wprost Warszawa, De Agostini Polska Warszawa, Hachette Warszawa, Rzeczpospolita Warszawa, Skrzydlata Polska Warszawa, Bellona Warszawa, Kagero Lublin, Polonia Militaris Warszawa, Adam Marszałek Toruń, Mówią Wieki Warszawa, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Tower Press Gdańsk, Do broni - Warszawa, IBG Warszawa, Przegląd Morski Gdynia, Bandera Gdynia, Young Digital Poland Gdańsk, A-Z Medical Gdańsk, PIT Radwar Warszawa, Infopress Warszawa, Międzynarodowe targi Gdańskie SA Gdańsk, Wydawnictwo A. Haliński Stegna Gdańska, Pantera Poznań, Espadon Warszawa, Venus Warszawa, Astra Kraków, Trefl Sopot, Militaria Warszawa, Odkrywca Wrocław, Finna Gdańsk, Edipresse Warszawa. Prace tego autora można znaleźć także na produktach firm Revell Niemcy, Dragon Hong Kong czy też Hobbyland Enterprise Hong Kong.

Obrazy Jarosława Wróbla cechuje realizm, niesłychana dbałość o szczegóły, wierność prawdzie historycznej, a przy tym dynamika kompozycji i swoboda o operowaniu tworzywem malarskim. Prace Jarosława Wróbla można oglądać w galerii online: wrobel.ewronet.superhost.pl/index.html.

Mariusz Konarski - urodzony w 1958 r. w Gdańsku. Absolwent historii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Po studiach przeszedł przeszkolenie wojskowe w 35 Pułku Desantowym w Gdańsku. Pracę zawodową rozpoczął w gdańskim Centralnym Muzeum Morskim. Opracował dla Polskiej Akademii Nauk monografię dot. Polaków studiujących na Wydziale Lotniczym Politechniki Wolnego Miasta Gdańska, monografię rumuńskiego samolotu IAR 80 dla wydawnictwa MON oraz jako współautor opisał dzieje Aeroklubu Gdańskiego.

W 1991 roku wstąpił do Marynarki Wojennej i został redaktorem w czasopiśmie "Bandera". W 1994 roku został członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Obok pracy w rodzimej redakcji współpracował z "Wirażami", "Polską Zbrojną", "Przeglądem Morskim", "Lotnictwem", "Skrzydlatą Polską" i "Aeroplanem". Okazjonalnie publikuje artykuły w prasie zagranicznej. Od połowy lat osiemdziesiątych należy do Morskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. W ramach tej organizacji brał udział w wielu konferencjach i sesjach naukowych poświęconych dziejom Marynarki Wojennej i polskich skrzydeł.

W 2004 roku obronił dysertację doktorską w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku. Pełnił wówczas obowiązki kierownika redakcji czasopism Marynarki Wojennej jednocześnie będąc redaktorem naczelnym "Przeglądu Morskiego" i "Bandery". W 2006 roku ukończył kurs pedagogiczny w Akademii Marynarki Wojennej. Od 2007 roku w wyniku reformy prasy wojskowej przeniesiony do Redakcji Wojskowej (obecnie Wojskowy Instytut Wydawniczy) w Warszawie. W 2007 roku przez ponad miesiąc był korespondentem wojennym w Afganistanie. Obecnie kmdr por. Mariusz Konarski jest redaktorem prowadzącym "Przeglądu Morskiego" w filii Wojskowego Instytutu Wydawniczego w Gdyni. Autor i współautor wielu książek i opracowań o tematyce lotniczo-morskiej, m.in. "Polskie lotnictwo morskie 1920-1956", "Lotnictwo Polskiej Marynarki Wojennej w latach 1945-1963", "304 Squadron". Zainteresowania to lotnictwo, okręty wojenne i historia wojskowości.

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego
comments powered by Disqus