Przejdź do treści
Szybowiec SZD-10 Czapla, fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego
Źródło artykułu

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie pozyskało środki z MKiDN na renowację unikatowych szybowców

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie pozyskało środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na renowację unikatowych szybowców znajdujących się w zbiorach placówki -IS-1 Sęp, IS-C Żuraw i SZD-10 Czapla. Prace mają zakończyć się w listopadzie przyszłego roku.

Jak poinformował dyrektor MLP Tomasz Kosecki, dofinansowanie z MKiDN w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych” wynosi 300 tys. zł, przy całkowitej wartości prac renowacyjnych oszacowanych na blisko 571 tys. zł.

Unikatowe polskie szybowce IS-1 Sęp, IS-C Żuraw i SZD-10 są poddawane kompleksowej konserwacji w Zakładzie Szybowcowym "Jeżów". Zaplanowane prace obejmują m.in. oczyszczenie wszystkich elementów, odtworzenie brakujących części, przepłótnienie i polakierowanie konstrukcji.

Według dyrektora koniec całości prac spodziewany jest w ostatnim tygodniu listopada przyszłego roku.

Powstałe w 1963 roku Muzeum Lotnictwa Polskiego chroni i prezentuje polskie oraz światowe dziedzictwo lotnicze. Jest jednym z największych europejskich muzeów tego rodzaju. Zbiory liczą ponad 200 samolotów, szybowców, śmigłowców, ponad 140 silników lotniczych i zestawy rakietowe. W muzeum jest też zbiór książek o lotnictwie, ponad 20 tys. zdjęć oraz kolekcja orderów i odznaczeń licząca ponad 2 tys. eksponatów.

Krakowskie muzeum mieści się w wyjątkowym historycznie miejscu: zajmuje fragmenty dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny, jednego z najstarszych lotnisk w Europie. Już w 1892 r. na tym terenie stacjonowały balony obserwacyjne armii austro-węgierskiej, a po przejęciu go od zaborców w 1918 r. lotnisko stało się pierwszą bazą lotniczą niepodległej Polski. Odbudowane po II wojnie światowej funkcjonowało do 1963 roku.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony