Przejdź do treści
Prelekcja pt. "Aerodrom Jabłonna – 1915. Historia rosyjskiego lotniska polowego" (fot. Muzeum Historyczne w Legionowie)
Źródło artykułu

Prelekcja pt. "Aerodrom Jabłonna – 1915. Historia rosyjskiego lotniska polowego"

Muzeum Historyczne w Legionowie zaprasza fanów historii lotnictwa na preleksję dr Adama Kaczyńskiego pt. "Aerodrom Jabłonna – 1915. Historia rosyjskiego lotniska polowego", która odbędzie sie w dniu 21 czerwca 2020 r. Początek o godz. 15:00.

Historia rosyjskiego lotniska polowego w Jabłonnie na trwałe wpisała się w dzieje lotnictwa wojskowego podczas I Wojny Światowej. W 1915 z polowego lotniska zlokalizowanego na polach pomiędzy wsią Jabłonna a późniejszym Legionowem operowały największe w tamtych czasach  skonstruowane przez Igora Sikorskiego ciężkie samoloty bombowe „Ilia Muromiec”.

Pierwszy start z lotniska w Jabłonnie odbył się 11 stycznia 1915 r. W Jabłonnie oblatywał je i udoskonalał luki bombowe słynny konstruktor Igor Sikorski. W styczniu 1915 r. jednostkę wizytował wielki książę Aleksander Michajłowicz Romanow, ówczesny dowódca sił powietrznych carskiej Rosji.

Po serii lotów treningowych 14 lutego 1915 r. o godz. 8 rano dowodzony przez kpt. G. Gorszkowa Ilia Muromiec „Kijowski” wyleciał w swój pierwszy lot bojowy.

Do maja 1915 r. eskadra wykonywała regularne bombardowania niemieckich węzłów kolejowych w Prusach, m.in. w Nidzicy i Działdowie. W Jabłonnie pojawiały się z „rewizytą” niemieckie Albatrosy, które bombardowały lotnisko. Ich załogi zrzucały stalowe strzałki, dziurawiące zbiorniki i skrzydła. Do dziś są niekiedy wykopywane w okolicach dawnego lotniska.

Podczas wykładu dr Adam Kaczyński nie tylko przybliży historię walk „Eskadry Statków Powietrznych”, ale także zaprezentuje kilkadziesiąt unikatowych fotografii prezentujących operujące z Jabłonny samoloty.

Prelekcja dr Adama Kaczyńskiego będzie można zobaczyć w dniu 21 czerwca 2020 r. za pośrenictwen kanału Youtube. Poniżej link do kanału Muzeum Historycznego w Legionowie:
www.youtube.com/channel/UCqyTD9vIwkQbDtFoDnLMWiQ

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony