Zaproszenie na otwarcie wystawy "TSWL Zamość 1944–1995" w Zamościu

Wystawa "TSWL Zamość 1944-1995" (fot. TSWL/Facebook)

Dyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu – Andrzej Urbański zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy "TSWL Zamość 1944 – 1995", które odbędzie się 28 stycznia 2020 r. o godz. 13:00 w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu, ul. Zamkowa 2.

Techniczna Szkoła Wojsk Lotniczych, powstała w 1944 i funkcjonująca do 1995 roku w zamojskich koszarach, na stałe zrosła się z krajobrazem miasta. Szare, lotnicze mundury były tu normalnym widokiem, a bez udziału reprezentacji szkoły lub jej orkiestry nie mogło się odbyć żadne ważniejsze wydarzenie w mieście i okolicach. Wykształciło się tu przeszło 134 tysiące techników lotniczych.

W tym roku obchodzimy dwie ważne rocznice w historii powojennego Polskiego Lotnictwa Wojskowego i jego związków z Zamościem. 28 stycznia 1945 roku odbyła się w tutejszych koszarach pierwsza przysięga wojskowa w szkole mechaników i techników lotniczych. Jednostka ta, po kilkukrotnych zmianach nazwy, a nawet na kilka lat lokalizacji, już jako Techniczna Szkoła Wojsk Lotniczych na pół wieku zrosła się z krajobrazem miasta i okolic. Druga rocznica daje już niestety dużo mniej powodów do radości – w październiku minie 25 lat od zakończenia działalności dydaktycznej szkoły – mówią organizatorzy wystawy.

W zamojskich koszarach nadal stacjonuje wojsko, ale bardzo trudno jest tam już spotkać lotnicze mundury. Wystawa ta ma za zadanie przypomnienie długiej i skomplikowanej historii TSWL, jej osiągnięć oraz związków z miastem, które z każdym rokiem coraz bardziej zacierają się w lokalnej pamięci. – Liczymy też, że wieść o niej zachęci absolwentów szkoły by po latach odwiedzili Zamość i wspomnieli czasy swojej służby wojskowej – zapraszają organizatorzy.

Wystawę będzie można oglądać do sierpnia 2020 r.

Źródło: Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał
comments powered by Disqus