Politechnika gotowa na lotnisko
Politechnika Wrocławska coraz bardziej zbliża się do przejęcia powojskowego lotniska pod Oleśnicą. Uczelnia podjęła już formalną decyzję o utworzeniu na nim swojego centrum. Ostateczna decyzja należy jednak do MON.
Lotnisko zostało przejęte przez powiat oleśnicki we wrześniu 2012 roku. W listopadzie 2013 roku Rada Powiatu Oleśnickiego podjęła decyzję o rezygnacji z przedsięwzięcia. Potem zagłosowała za rozwiązaniem spółki Lotnisko Oleśnica i zwróceniu gruntów do Skarbu Państwa. W imieniu samorządu terenami zarządzała powołana do tego spółka Lotnisko Oleśnica. Nieudana inwestycja pochłonęła do tej pory ok. 2 mln złotych.
Niedawno pojawiły się głosy od Stowarzyszenia Przyjaciół Lotniska Oleśnica oraz lokalnych polityków, aby obiekt przekazać dla Politechniki Wrocławskiej. Losy obiektu znajdują się obecnie w rękach Ministerstwa Obrony Narodowej. - Mi bardzo odpowiada, że mając partnera w politechnice i aeroklubie, przy wsparciu samorządu lokalnego oraz wojewódzkiego, to całość przeprowadzić - komentował 9 listopada minister obrony Tomasz Siemoniak, który odwiedził Oleśnicę. - Będzie utrzymany charakter lotniska. To nie będzie jednak lotnisko wojskowe. Jeśli chcecie w to wejść, to ja na pewno pomogę. Kontaktowałem się z AMW, więc sytuacja jest elastyczna - dodał.
W minionym tygodniu uczelnia podjęła formalną decyzję o utworzeniu pod Oleśnicą lotniczego ośrodka badawczo-rozwojowego. Jest to pewna forma wybiegająca naprzód, aby po podjęciu decyzji przez ministerstwo, istniało umocowanie prawne ze strony politechniki, aby administrować terenem.
- Musimy dopełnić pewnych formalności, ponieważ ktoś musi te tereny przejąć i musi to być uregulowane na prawnym poziomie. Po konsultacjach zapadła decyzja o utworzeniu centrum naukowego politechniki. Dzięki temu będzie nam łatwiej przejąć lotnisko - mówi portalowi MojaOlesnica.pl Agnieszka Niczewska, rzecznik prasowa PWr.
Ostateczna decyzja MON w sprawie przekazania lotniska może zostać podjęta jeszcze do końca tego roku. Wizja zagospodarowania obiektu to m.in. możliwość testowania prototypów dronów i niewielkie, aeroklubowe samoloty.
Zachęcamy także do lektury artykułu o lotnisku w Oleśnicy.
Komentarze