Międzynarodowy Konkurs Plastyczny Młodych Artystów

Sunseeker II/ fot.. www.solar-flight.com

W mitologii greckiej, młodzieniec Ikar poleciał za blisko słońca i dlatego stopił się wosk, sklejający pióra, z których zbudowane były unoszące go skrzydła. Od tego czasu dziewczęta i chłopcy budują latawce i składają z kartek papierowe samolociki żeby chociaż w ten sposób bezpiecznie wznieść się w powietrze.

Kiedy już te dziewczęta i chłopcy wyrosną, często stają się tymi, którzy próbują wykorzystać energię słoneczną do lotu. Na przykład jako paralotniarze i szybownicy, którzy wznoszą się coraz wyżej dzięki strumieniowi podgrzanego przez słońce powietrza zwanego kominem termicznym aż znajdą się wysoko na niebie. Albo baloniarze latający nad krajami wszystkich kontynentów. Dzięki nowym technologiom słonecznym, piloci i konstruktorzy odkrywają dla latania świat nowych możliwości.

Użytkownicy przestrzeni kosmicznej wykorzystywali energię słoneczną do zasilania stacji kosmicznych i satelitów już od wielu lat. Ta technologia wraz z wysoko zaawansowanymi silnikami elektrycznymi i akumulatorami wróciła na ziemię, wspomagając latanie.

Czego oczekujemy od połączenia nowych konstrukcji napędzanych słońcem z konstrukcjami lotnictwa sportowego i komunikacyjnego? Czy technologie kosmiczne są gotowe by wynieść nas w przyszłości nad ziemię?

Już dziś konstrukcje napędzane słońcem jak Ikar II czy Sunseeker pozwalają przekraczać granice możliwości szybowców. Projekt SolarImpulse może przesunąć te granice jeszcze dalej: oblecieć dookoła świata statkiem powietrznym napędzanym energią słoneczną. Celem jest nie tylko bicie rekordu w nowej kategorii statków powietrznych napędzanych energią słoneczną ale również utorowanie drogi nowym, efektywnym sposobom latania i pokazanie jak ważne jest odpowiedzialne użycie źródeł energii.

Wyobraź sobie jak będzie wyglądać w przyszłości niebo, gdy opisane nowoczesne technologie opanują tradycyjne konstrukcje słoneczne i pozwolą unieść je w powietrze.

Jak będziemy podróżować i konkurować sportowo na pojazdach zasilanych energią słoneczną?
Weź swoje ulubione przybory do pracy artystycznej i stwórz plakat na tegoroczny konkurs: Latać ze słońcem.

***

Międzynarodowa Federacja Lotnicza ogłosiła kolejną edycję Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Młodych Artystów FAI. Temat konkursu na 2010 rok to "Latać ze Słońcem".

W Polsce konkurs przeprowadza Klub Modelarstwa Lotniczego przy Aeroklubie Ziemi Lubuskiej.
Wszystkie prace muszą być przesłane do Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Zielonej Górze do dnia 13 lutego 2010r.

Szczegółowy regulamin konkursku znajduje się na stronie Modelarstwo Lotnicze i Kosmiczne.

Źródło: Modelarstwo Lotnicze i Kosmiczne
comments powered by Disqus