Przyjęcie pierwszego samolotu Gulfstream G550 do służby w 1.BLTr

Gulfstream G550 "Książę J. Poniatowski" (fot. Siły Powietrzne)

Dziś o godz. 10:30 odbędzie się uroczystość przyjęcia pierwszego samolotu Gulfstream G550 do służby 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. G550 przyprowadzony przez fabryczną załogę Gulfstreama wyląduje na Okęciu.

W programie uroczystości m.in. ok. godz. 10.40 lądowanie samolotu; przejazd  kołującego samolotu przez kurtynę wodną; zatrzymanie na drodze kołowania Z-4  na wysokości Terminalu WPL; nadanie imienia; poświęcenie, briefing prasowy, zwiedzanie statku powietrznego.

Umowę na dostawę "małych" samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie (VIP) podpisali w dniu 14 listopada 2016 r. w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. dr Adam Duda  oraz pan Jeffrey Crosby, odpowiedzialny za kontrakty rządowe w firmie Gulfstream Aerospace Corporation, w obecności sekretarza stanu w MON Bartosza Kownackiego.

W dniu 18 czerwca 2017 roku w Appleton w USA delegacja MON odebrała oficjalnie pierwszy samolot G550 - "Książę J. Poniatowski".


Zasięg samolotu umożliwia przeloty transatlantyckie z 14 osobami na pokładzie, w tym bezpośrednio (bez międzylądowania) na Zachodnie Wybrzeże USA.

Samolot G550 to sprawdzony, nowoczesny samolot dyspozycyjny. Wprowadzony został do sprzedaży w 2004 roku, a do dnia dzisiejszego dostarczono około 500 egzemplarzy tego samolotu. Wyposażenie pilotażowo-nawigacyjne samolotu G550 spełnia wszystkie standardy międzynarodowe w zakresie bezpieczeństwa lotów, a sama konstrukcja zapewnia bezpieczną i komfortową podróż praktycznie po całym świecie – zasięg samolotu wynosi aż 12 500 km.


Gulfstream G550 "Książę J. Poniatowski" (fot. Siły Powietrzne)

W postępowaniu przetargowym sprawa bezpieczeństwa lotów traktowana była priorytetowo, czego przykładem może być m.in. wymaganie, aby samolot wyposażony był w nowoczesny system EVS (Enhanced Visual System), umożliwiający załodze wykonywanie lotu w trudnych warunkach atmosferycznych.

Samoloty G550 wykorzystywane do transportu VIP-ów są na wyposażeniu sił zbrojnych takich państw, jak: Azerbejdżan, Kuwejt, Maroko, Nigeria, Arabia Saudyjska, Szwecja, Tanzania, Turcja, Uganda i Stany Zjednoczone Ameryki.

 

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej
comments powered by Disqus