Przejdź do treści
M28B 1R Bryza startuje na misję NATO w Turcji (fot. BLMW)
Źródło artykułu

Na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach pożegnano żołnierzy PKW wylatujących na misję NATO do Turcji

We wtorek, 20 kwietnia 2021 roku na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego wylatujących do Turcji. Podczas uroczystości ministra  Mariusza Błaszczaka reprezentował Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON.

Dziękuję za Wasz udział w misji Tailored Assurance Measures Turkey. Reprezentowanie Wojska Polskiego poza granicami kraju to jednocześnie wyróżnienie i odpowiedzialność. Wiem, że jesteście doskonale przygotowani do zadań, które czekają w Turcji. Potwierdzaliście wielokrotnie profesjonalizm, doskonałe wyszkolenie i wysoką sprawność w działaniu – napisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w liście do żołnierzy pierwszej zmiany PKW Turcja.

Polscy żołnierze są wszędzie tam, gdzie wymaga tego sojusznicza solidarność. Realizują zadania o różnorodnym charakterze, zapewniając stabilizację i bezpieczeństwo, a także przekazując swoją wiedzę oraz umiejętności. Dołączenie do misji NATO w Turcji jest kolejnym wyrazem tego, że Państwo Polskie traktuje swoje sojusze poważnie i działa na rzecz bezpieczeństwa w skali globalnej – napisał w liście do żołnierzy minister Błaszczak.


Pożegnanie misji do Turcji (fot. Mariusz Błaszczak/FB)

Żołnierze Wojska Polskie będą wykonywali zadania w ramach operacji Sojuszu Północnoatlantyckiego pn. TAMT (Tailored Assurance Measures for Turkey) prowadzonej w Turcji od 2015 r. To pierwsza misja żołnierzy Wojska Polskiego w tym kraju.

Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP z 14 września 2020 roku, Polska na misję wystawi samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza oraz do 80 żołnierzy i pracowników wojska. Kontyngent będzie działał na terytorium Turcji, nad wschodnim akwenie Morza Śródziemnego oraz nad Morzu Czarnym.

Żołnierze będą patrolować wschodnią część Morza Śródziemnego i Morza Czarnego, współpracować ze stałymi zespołami morskimi NATO oraz dowództwem Sił Morskich NATO (MARCOM) w Northwood. Trzon pierwszej zmiany PKW Turcja stanowią żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, a podstawowym środkiem kontyngentu będzie samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B 1R Bryza z Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony