Konferencja prasowa ministra Marcina Idzika

MON

27.10. Zamknięcie postępowania przetargowego na dostawę Zintegrowanego Systemu Szkolenia Personelu Lotniczego SZ RP (poziom LIFT), było tematem czwartkowej konferencji prasowej.

Za priorytetowe uznano wzmocnienie systemu szkolenia pilotów, w związku z czym zdecydowano o przygotowaniu procedury na pozyskanie samolotów na potrzeby szkoleniowe i odwołaniu przetargu na samoloty szkolno – bojowe. Minister Marcin Idzik poinformował, że ze względu na legalność, konkurencyjność i transparentność procedur nie można kontynuować postępowania zakupu samolotu szkolnego w ramach postępowania na pozyskanie samolotu szkolno-bojowego. Dodał, że koncepcja szkolenia personelu latającego zatwierdzona przez ówczesnego ministra ON w roku 2007 zakładała pozyskanie 16 samolotów szkolno-bojowych, a ich liczba determinowana była planami zastosowania sprzętu zarówno w aspekcie szkoleniowym, jak i bojowym.

Na zmianę koncepcji zaważył również fakt, że do dnia dzisiejszego żaden z krajów nie pozyskał samolotów szkolno-bojowych. Jak podkreślił minister Idzik: „Polska nie może być krajem, który jako pierwszy będzie używał tego prototypu”. Ponadto szacuje się, że „odbojowienie” pozwoli na obniżenie ceny samolotów w granicach 30-40%, co koresponduje z zasadą racjonalizacji wydatków publicznych.

Minister Idzik zapewnił, że przerwa w procedurze nie wpłynie na realizację procesu szkolenia pilotów, bowiem do końca roku 2015 polscy piloci nadal będą szkoleni w Stanach Zjednoczonych.

Zapewniono również, że do końca tego roku Dowódca Sił Powietrznych przygotuje wszystkie niezbędne dokumenty, tak by na wiosnę możliwe było otwarcie nowego postępowania przetargowego na pozyskanie samolotów do celów szkoleniowych.

W konferencji wziął udział również gen. dyw. Sławomir Kałuziński - Zastępca Dowódcy Sił Powietrznych.

Zdjęcia z konferencji znajdują się na stronie MON

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej
comments powered by Disqus