Przejdź do treści
Śmigłowiec S-70i Black Hawk (fot. PZL Mielec)
Źródło artykułu

Black Hawki dla Wojsk Specjalnych

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, 20 grudnia br. (piątek) o godz. 11.30 w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego odbędzie się przekazanie Wojskom Specjalnym 4 śmigłowców Sikorsky S-70i. W uroczystości weźmie udział Prezydent RP Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej.

Umowa na zakup śmigłowców S-70i Black Hawk dla Wojsk Specjalnych została podpisana przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w dniu 25 stycznia br. Jej przedmiotem była dostawa 4 śmigłowców do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym.

Zgodnie z kontraktem, w ramach pakietu logistycznego, wykonawca dostarczy zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców, a w ramach pakietu szkoleniowego przeprowadzi kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego.

Umowa została zawarta pomiędzy Skarbem Państwa a firmą Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu, a jej wartość wyniosła 683,4 mln. złotych brutto.

"To nowa konstrukcja; to śmigłowiec, który gwarantuje podwyższenie zdolności bojowych naszych żołnierzy. Polscy specjaliści są bardzo dobrzy, zasługują na to, żeby dysponować najnowocześniejszym sprzętem" – mówił w styczniu, w dniu podpisania umowy, minister Mariusz Błaszczak.

"Śmigłowiec zaprojektowany z myślą o wykorzystywaniu w operacjach i łatwym utrzymaniu w terenie, może być szybko przekonfigurowany do różnych misji, takich jak transport żołnierzy, udział w misjach bojowych, MEDEVAC (ewakuacja medyczna), pomoc humanitarna, misje poszukiwawczo-ratownicze czy transport ładunków, a także do użycia w działaniach szturmowych jako uzbrojony helikopter" – zaznaczył wówczas Lockheed Martin.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony