100 lat Polskiego Lotnictwa Wojskowego – wernisaż wystawy w Czechowicach-Dziedzicach

100 lat Polskiego Lotnictwa Wojskowego - wernisaż wystawy w Czechowicach-Dziedzicach (fot. mdk.czechowice-dziedzice.pl)

Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza na wernisaż wystawy "100 lat Polskiego Lotnictwa Wojskowego", który odbędzie się 8 listopada 2019 r. o godz. 15:00 w galerii MDK w Czechowicach-Dziedzicach, przy ul. Niepodległości 42.

„Początki polskiego lotnictwa wojskowego nie były łatwe. Po latach zaborów oraz wielkiej wojny odrodzone państwo polskie musiało od podstaw tworzyć swoje siły zbrojne, w tym ich nowy wówczas rodzaj – lotnictwo. Na początku używano sprzętu pozostawionego przez zaborców. Dzięki determinacji i sprawności działania zapaleńców udało się zdobyć kilka lotnisk i hangarów z pozostającym tam sprzętem. Jeszcze w listopadzie 1918 roku powstały pierwsze eskadry lotnicze, które od razu włączyły się w ochronę granic nowo powstałego państwa polskiego… Dziś polskie siły powietrzne czerpią z tradycji naszego lotnictwa i dokonań ich sławnych przodków.”
/M. Błaszczak, MON/


Wystawa przygotowana przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie przedstawia historię powstania i najważniejsze etapy dziejów polskich skrzydeł, aż po czasy współczesne. Prezentowana w formie plansz, uzupełniona jest licznymi dokumentami i pamiątkami archiwalnymi, modelami samolotów oraz autentycznym sprzętem. Nie zabraknie także materiałów związanych z naszym regionem i pilotami.

Wystawę zorganizowali: Szkoła „Orląt” w Dębline, Liga Morska i Rzeczna oddział Bielsko-Biała, Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, MDK Czechowice-Dziedzice oraz Izba Regionalna w Czechowicach-Dziedzicach.

Wystawę można oglądać do 30 listopada 2019 r. w godzinach pracy Kino Świt. Wstęp wolny.

Źródło: Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach
comments powered by Disqus