Przejdź do treści
Źródło artykułu

MI: dwie nowe członkinie rady nadzorczej PLL LOT

Agnieszka Trzaskalska oraz Anna Wilga-Szczepanik zostały w piątek powołane przez walne zgromadzenie PLL LOT do rady nadzorczej spółki - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury, nadzorujące przewoźnika.

Jak zaznaczyło MI, Agnieszka Trzaskalska została przewodniczącą rady nadzorczej PLL LOT. Ministerstwo poinformowało, że obie nowe członkinie rady pracują w Departamencie Nadzoru Właścicielskiego Ministerstwa Infrastruktury.

Resort podkreślił, że nowi członkowie to specjaliści w obszarze prawa handlowego, urzędnicy z wieloletnim doświadczeniem w organach spółek prawa handlowego z portfela Skarbu Państwa.

W czwartek Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PLL LOT zdecydowało o odwołaniu dwóch członków zarządu oraz dwóch członków rady nadzorczej przewoźnika. Z zarządu LOT-u to Jerzy Kurella i Piotr Karnkowski, a z rady nadzorczej to Jan Wojcieszczuk i Artur Zawadowski. Kurella i Karnkowski trafili do zarządu 15 listopada 2024 r.

Głównym akcjonariuszem PLL LOT jest Skarb Państwa, który ma 69,3 proc. udziałów w spółce. Drugim akcjonariuszem (30,7 proc.) jest Polska Grupa Lotnicza (PGL), należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa.

We wtorek rada nadzorcza PLL LOT odwołała ze stanowiska prezesa Michała Fijoła, motywując to wynikami postępowań audytowych.

W środę, na mocy odpowiedniego rozporządzenia nadzór właścicielski nad Polską Grupą Lotniczą oraz PLL LOT został przeniesiony z Ministerstwa Aktywów Państwowych do Ministerstwa Infrastruktury. Tego samego dnia minister aktywów Jakub Jaworowski ocenił, że sprawa odwołania prezesa Fijoła jest bulwersująca i zadeklarował, że będzie współpracował z ministrem infrastruktury w celu jej wyjaśnienia.

W czwartek minister infrastruktury Dariusz Klimczak oświadczył, że prawnicy przeanalizują, czy doszło do skutecznego odwołania prezesa LOT-u.

Polskie Linie Lotnicze LOT są 11. najstarszą linią lotniczą na świecie; działają od 1929 r. W ofercie LOT-u są bezpośrednie rejsy dalekodystansowe do portów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Indiach, Japonii i Korei Południowej. Połączenia dalekiego zasięgu obsługiwane są Boeingami 787 Dreamliner. Przewoźnik obsługuje też bezpośrednie rejsy do wielu europejskich stolic, m.in. Londynu i Paryża.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony