Warsztaty modelarskie w Jelczu-Laskowicach
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach zaprasza młodzież w wieku powyżej 12 lat na zajęcia modelarstwa, podczas których uczestnicy zbudują z bibuły latające modele balonów na ogrzane powietrze.
Warsztaty balonowe odbędą się w dniach 22-23 lipca 2021 r. w godzinach 16:00-18:00, w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach.
Zwieńczeniem zajęć będzie przygotowanie balonów do lotu i ich wypuszczenie, o ile pozwolą na to warunki atmosferyczne. Warsztaty poprowadzi Wojciech Stawieraj – Mistrz Polski w modelarstwie balonowym z 1962 roku.
W międzyczasie można będzie podziwiać wystawę statyczną modeli latających zdalnie sterowanych. Zaprezentowane zostaną modele samolotów takich jak cesna, starlet, mustang i szkolno-treningowych.
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy na warsztaty pod nr tel. 798-960-230 lub poprzez adres e-mail: biuro@mgck-jl.pl.
Więcej informacji TUTAJ.
W tych samych dniach (22-23 lipca) Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach zaprasza również na warsztaty lotnicze „Całkiem blisko na lotnisko: Żwirko w akcji”, które poprowadzą edukatorzy z Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie. Pierwsza grupa godz. 10:00 – 12:00, druga grupa godz. 12:30 – 14:30.
Najsłynniejszy polski pilot okresu międzywojennego, Franciszek Żwirko, w 1932 roku zdobył wraz z inżynierem Stanisławem Wigurą pierwszą prestiżową nagrodę w międzynarodowych zawodach lotniczych „Challenge”. Ten sukces rozpoczął długie pasmo krajowych sukcesów lotniczych. Wiedza konstruktorów i umiejętności pilotów sprawiają, że maszyny cięższe od powietrza wzbijają się bezpiecznie w przestworza, ale jak to się dzieje? Powiedzieć, że to dzięki prawom fizyki – to nie powiedzieć nic.
Podczas warsztatów lotniczych uczestnicy dowiedzą się, jakie warunki techniczne muszą być spełnione, by samolot uniósł się w powietrze. Zbadają na samodzielnie wykonanych modelach związane z tym prawa fizyki, wykonają pomiary testowe. A ponieważ sztuka pilotażu to nie tylko technika, poznają także nieco meteorologii bez której w lotnictwie ani rusz. No i oczywiście podstawy nawigacji, bo najważniejsze, to dolecieć do celu.
Na koniec uczestnicy wystartują w zawodach „Challenge” śladami Franciszka Żwirki, by zmierzyć się z asami lotnictwa lat 30. minionego wieku. Kto wie, może wśród nich są następcy słynnego polskiego pilota?
Czas warsztatowy obejmuje wprowadzenie, budowę i testowanie modeli, zawody, grę rywalizacyjną. Każdy uczestnik zbuduje własne modele i demonstratory z materiałów dostarczonych przez NMT oraz zabierze je do domu. Zapraszamy dzieci w wieku 6+.
Więcej informacji TUTAJ.
Komentarze