Przejdź do treści
Makieta PZL-230F w hangarze WAT na Lotnisku Bemowo (fot. Travelarz (praca własna)/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

O lotniczych snach o potędze w najnowszym wydaniu magazynu "Nowa Technika Wojskowa"

Pasjonaci lotnictwa z pewnością czekają na marcowy wydanie miesięcznika "Lotnictwo". A tymczasem pojawiło się marcowe wydanie magazynu "Nowa Technika Wojskowa".

W dziale historycznym znajdziecie można w nim znaleźć obszerny artykuł o polskich projektach samolotów bojowych z lat 90 XX wieku pt. "Lotnicze sny o potędze. Polskie projekty samolotów bojowych z lat 90" autorstwa Michała Gajzlera.

Jako ilustracja rysunki w trzech rzutach słynnego projektu PZL-230 "Skorpion" w przypuszczalnym kamuflażu polskich Su-22!

Początek lat 90. ubiegłego wieku obfitował w doniesienia na temat prac prowadzonych nad projektami polskich samolotów bojowych. W przytłaczającej większości skupiały się one nad opracowaniem koncepcji i planów maszyn szturmowych, określanych również mianem samolotów wsparcia bezpośredniego.

Jak oceniano wówczas, opracowanie maszyny bardziej zaawansowanej, pokroju myśliwca, przekraczało możliwości krajowych instytutów i przemysłu. Kolejne lata miały pokazać, że niedomagania natury organizacyjnej, finansowej, politycznej, ale i brak doświadczenia sprawiły, że również projekty maszyn szturmowych pozostały jedynie na deskach kreślarskich, ewentualnie makiet czy modeli.

Niemniej projekty samolotów o kryptonimach Skorpion, Orkan, czy Kobra, przez co najmniej kilka lat rozpalały nadzieje pokaźnej części sympatyków lotnictwa, choć już w chwili opracowywania pierwszych koncepcji, szanse na ich realizację były raczej iluzoryczne.

Więcej czytaj na stronie www.magnum-x.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony