Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnictwo 8/2021 już w sprzedaży

"Lotnictwo" 8/2021 już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Rosyjskie nowości na MAKS-2021
W dniach 20–25 lipca na lotnisku w Żukowskim pod Moskwą odbył się tradycyjny Międzynarodowy Salon Lotniczo-Kosmiczny MAKS-2021. W czasie imprezy zaprezentowano kilka intrygujących nowości rosyjskiego przemysłu, w tym jedną stanowiącą absolutną sensację. Premiera zupełnie nowego myśliwca ze stajni Suchoja zelektryzowała cały lotniczy świat, budząc zrozumiałe zaciekawienie, ale równocześnie pojawiło się wiele pytań o przyszłość tego projektu.

Użytkownicy zmiennopłatów V-22 Osprey
Zmiennopłat V-22 Osprey został skonstruowany w latach 80. wspólnie przez firmy Bell i Boeing dla wszystkich rodzajów amerykańskich sił zbrojnych. Pomimo wielu problemów technicznych napotkanych w trakcie opracowania i rozwoju, wzrostu kosztów, katastrof i krytyki ze strony mediów i niektórych polityków ostatecznie udało się zbudować maszynę, która w realnych warunkach bojowych potwierdziła swoje unikalne możliwości operacyjne oraz zyskała duże uznanie użytkowników. Poza Stanami Zjednoczonymi V-22 zostały kupione tylko przez Japonię, choć kilka innych krajów od wielu lat wyraża zainteresowanie ich nabyciem.

F-35 Lightning II – rozwój i doskonalenie
Do połowy 2021 roku w trzech zakładach produkcyjnych F-35 – Lockheed Martin Fort Worth, Leonardo Cameri we Włoszech i Mitsubishi w japońskiej Nagoi – wyprodukowano ponad 660 samolotów dla odbiorców z dziewięciu państw. Zorganizowano 21 baz operacyjnych i szkoleniowych na czterech kontynentach. Gotowość operacyjną do tego czasu ogłosiło 11 spośród 14 rodzajów sił zbrojnych tych krajów. W lipcu przekroczono 411 tys. godz. nalotu na F-35, a koncern Lockheed Martin ujawnił w tym samym czasie, że przeszkolono na tym typie 1405 pilotów oraz 10 755 techników obsługi naziemnej. Program produkcji i eksploatacji Lightninga II daje zatrudnienie około 225 tys. pracownikom na całym globie w około 1400 przedsiębiorstwach.

Skrzydło Lotnicze Sił Zbrojnych Malty
Położona na środku Morza Śródziemnego Malta stanowi najdalej na południe wysuniętą zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Ze względu na swoje położenie geograficzne, uwarunkowania polityczne i zobowiązania międzynarodowe do głównych zadań Sił Zbrojnych Malty należy poszukiwanie i ratownictwo na morzu, zwalczanie przemytu i zapobieganie nielegalnej imigracji. Integralną ich częścią jest Skrzydło Lotnicze. Jego historia zaczęła się w 1972 roku, wraz z utworzeniem Klucza Śmigłowców. Obecnie ma ono dziewięć statków powietrznych, w tym sześć nowoczesnych.

Focke-Wulfy nad Kijowem. Cz. III
Kronika zwycięstw i porażek II Gruppe Jagdgeschwader 54 w walkach o ukraińską stolicę w 1943 roku na bazie źródeł niemieckich i rosyjskich. Część III
Sowiecka ofensywa rozpoczęta 3 listopada 1943 roku z przyczółka w rejonie Ljuteż zaskoczyła niemieckie dowództwo, doprowadzając do szybkiego zdobycia przez Armię Czerwoną Kijowa. W powietrzu opór wspierającym natarcie samolotom 2. Armii Lotniczej stawiał dywizjon II./JG 54. To właśnie wówczas dwóch jego pilotów raportowało sukcesy, które do dzisiaj są oficjalnymi rekordami świata pod względem wyników osiągniętych przez jednego pilota w ciągu jednego dnia walk oraz podczas jednego lotu. I choć dywizjonowi nie można odmówić morderczej skuteczności, to czy Leutnant Emil „Bully” Lang faktycznie zestrzelił 3 listopada 18 samolotów, a Hauptmann Erich Rudorffer trzy dni później strącił 13 Jaków w jednej walce?

Kawanishi N1K2-J Shiden kai. Cz. I
Kawanishi N1K2-J Shiden kai był jednym z najlepszych myśliwców lotnictwa Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej (Dai Nippon Teikoku Kaigun). Mimo że nie został wyprodukowany w wielkiej liczbie, nie miał wcale rewelacyjnych osiągów i zadebiutował w boju dopiero na początku 1945 roku, to jednak trwale zapisał się w historii zmagań powietrznych nad Pacyfikiem i do dziś pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych japońskich samolotów z okresu drugiej wojny światowej.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata:
•  Aktualności wojskowe
•  Aktualności cywilne

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem "Lotnictwa" 8/2021 na stronie: www.magnum-x.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony