Lotnictwo 4/2018 już w sprzedaży

Lotnictwo 4/2018

Kwietniowe "Lotnictwo" już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Heli-Expo 2018
Tegoroczny salon śmigłowcowy Heli-Expo odbył się w Las Vegas w dniach 26 lutego–1 marca. Podczas imprezy nie zabrakło nowych informacji z cywilnego rynku wiropłatów oraz finalizacji kontraktów. Na kilka dni przed rozpoczęciem tegorocznej edycji targów Helicopter Association International Heli-Expo firma Bell Helicopter poinformowała o zmianie nazwy i skróceniu jej do ‘Bell. Wraz ze zmianą nazwy firma otrzymała również nowe logo w kształcie tarczy z wpisaną weń skróconą nazwą i ważką.

Eksport rosyjskich samolotów i śmigłowców wojskowych w 2017 roku
W ubiegłym roku zakłady lotnicze Federacji Rosyjskiej wyeksportowały 36 samolotów bojowych oraz blisko 50 śmigłowców wojskowych. Maszyny te trafiły głównie do tradycyjnych odbiorców rosyjskiej techniki lotniczej.
W 2017 roku Rosyjska Korporacja Produkcji Lotniczej MiG –RSK MiG przekazała siłom powietrznym Egiptu 15 samolotów bojowych i szkolno-bojowych MiG-35 (MiG-29M/MiG-29M2), zmontowanych w Kompleksie Produkcyjnym nr 1 w Łuchowiczach pod Moskwą, należących do RSK MiG.

TS-11 Iskra – ostatnie lata w szkoleniu lotniczym
Wraz z wprowadzeniem do użytkowania w Siłach Powietrznych nowoczesnych samolotów szkolno-treningowych M-346 Master przesądzona została przyszłość zasłużonych dla polskich skrzydeł szkolno-bojowych maszyn TS-11 Iskra, znajdujących się obecnie na stanie dęblińskiego 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Drugim aspektem są kończące się resursy zarówno płatowców, jak i silników wysłużonych Iskier.

Izraelskie F-16
Przez niemal cztery minione dekady Izraelskie Siły Powietrzne były największym poza US Air Force użytkownikiem samolotów myśliwskich F-16 Fighting Falcon. Nawet dziś, po wycofaniu ze służby samolotów najstarszych wersji F-16A/B Netz, izraelskie lotnictwo dysponuje ponad 220 egzemplarzami F-16C/D Barak i F-16I Sufa. Mimo zakupu wielozadaniowych samolotów bojowych F-35I Adir myśliwce F-16 jeszcze przez wiele lat będą stanowiły główną siłę uderzeniową izraelskiego lotnictwa.

Luftwaffe – Siły Powietrzne Niemiec
W styczniu 2016 r. Siły Powietrzne Republiki Federalnej Niemiec obchodziły okrągłą, 60. rocznicę utworzenia. W ostatnich kilkunastu latach ich liczebność została znacznie zredukowana, podobnie jak w wielu innych krajach NATO. Mimo to pozostają jednymi z najliczniejszych i najlepiej wyposażonych sił powietrznych w Europie. Pod względem liczby samolotów bojowych ustępują jedynie siłom powietrznym Wielkiej Brytanii i Włoch. Ciekawostką jest liczna flota samolotów służących do przewozu bardzo ważnych osobistości.

Lotnictwo Czarnogóry – najmłodszego członka NATO
Republika Czarnogóry niepodległość ogłosiła w czerwcu 2006 roku w wyniku ogólnokrajowego referendum, podczas którego większość, choć nieznaczna, ludności opowiedziała się za oderwaniem się od Serbii. W kolejnych latach kurs polityczny kraju zmienił się radykalnie ze wschodniego na prozachodni. Choć 15 lat temu, podczas operacji Allied Force, tereny stanowiące obecnie terytorium młodego państwa były bombardowane przez samoloty państw Paktu Północnoatlantyckiego (NATO), w czerwcu 2017 roku Czarnogóra przystąpiła do Sojuszu jako 29. państwo.

Niemieckie CH-53
Wysłannicy magazynu „Lotnictwo” złożyli wizytę skrzydle HSG 64, rozmawiając z dowódcą jednostki ppłk. Christianem Mayerem oraz pilotem-instruktorem ppłk. Patrickiem Schneiderem.
64. Skrzydło Śmigłowców Transportowych (Hubschraubertransportgeschwader 64) zostało sformowane w 1966 r. Po jego rozwiązaniu w kwietniu 1994 r. personel i sprzęt rozdzielono pomiędzy inne skrzydła transportowe Niemieckich Sił Powietrznych (Luftwaffe). Jednostka została reaktywowana 1 października 2010 r. jako 64. Skrzydło Śmigłowców (Hubschraubergeschwader 64, HSG 64).

Indyjskie lotnictwo pokładowe w wojnach z Pakistanem
Indie są jednym z niewielu państw na świecie posiadającym lotniskowce, z których pierwszym był INS Vikrant. Stacjonujące na nim lotnictwo pokładowe, wyposażone w brytyjskie samoloty Hawker Sea Hawk oraz francuskie Breguet Br.1050 Alizé, wzięło aktywny udział w wojnach z Pakistanem stoczonych w 1965 i 1971 roku, choć w czasie pierwszego z tych konfliktów działo jedynie z baz lądowych.

Messerschmitt Bf 109E w służbie Królestwa Jugosławii – cz. III. Działania bojowe w dniach 7-14 kwietnia 1941 r.
W kolejnych dniach niemieckiej agresji na Jugosławię z powodu załamania pogody działania lotnicze nie były już tak intensywne jak pierwszego dnia wojny, a jugosłowiańska armia szybko poszła w rozsypkę.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata:
• Wywiad z płk pil. Arturem Kałko, dowódcą 41. BLSz
• Aktualności wojskowe
• Aktualności cywilne

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem kwietniowego wydania "Lotnictwa" na stronie: www.magnum-x.pl

Źródło: magnum-x.pl
comments powered by Disqus