Lotnictwo 4-5/2020 już w sprzedaży

Lotnictwo 4-5/2020

"Lotnictwo" 4-5/2020 już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Lotnicze aspekty tureckiej operacji „Wiosenna Tarcza” w Syrii
Na przełomie lutego i marca br. w rejonie miasta Idlib doszło do wzmożonych walk między rebeliantami wspieranymi przez Turcję a syryjskimi wojskami rządowymi. W ich trakcie doszło do wymiany ciosów między tymi ostatnimi a tureckimi regularnymi siłami zbrojnymi, przy czym doniosłą rolę odegrały siły lotnicze, które zadały ciężkie straty obu stronom konfliktu.

Dostawy samolotów i śmigłowców dla rosyjskich sił zbrojnych w 2019 roku
W 2019 roku do rosyjskich sił powietrznych (WWS, ros. Wozduszno- Wojennyje Siły) i jednostek lotnictwa morskiego marynarki wojennej (MA WMF, ros. Morskaja Awiacjia Wojenno- Morskowo Fłota) krajowe przedsiębiorstwa sektora lotniczo-zbrojeniowego dostarczyły jedynie około 50 nowych i zmodernizowanych samolotów oraz około 60 śmigłowców. Tendencja spadkowa, jeśli chodzi o dostawy statków powietrznych dla sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, jest obserwowana już od kilku lat.

Uzbrojone Sokoły. Cz. I – prototypy z uzbrojeniem kierowanymi i śmigłowiec uzbrojony W-3W/WA
W-3 Sokół jest najpopularniejszym śmigłowcem służącym obecnie w polskiej armii, która aktualnie dysponuje 69 takimi maszynami w różnych wersjach. Sokoły wykorzystywane są do wielu zadań, służąc m.in. w lotnictwie Wojsk Lądowych, Siłach Powietrznych oraz w wersji morskiego poszukiwania i ratownictwa w Marynarce Wojennej. Od początku konstruktorom przyświecała idea, aby opracowywany śmigłowiec był jak najbardziej uniwersalny. Oznaczało to, że jedną z wersji będzie maszyna uzbrojona, pełniąca rolę śmigłowca wsparcia pola walki.

Siły Powietrzne Holandii
Siły Powietrzne Holandii powstały w 1913 roku jako oddział lotniczy wojsk lądowych, a czterdzieści lat później przekształcono je w samodzielny rodzaj sił zbrojnych. Po zakończeniu zimnej wojny ich liczebność została znacznie zredukowana (podobnie jak w innych krajach Europy Zachodniej). Obecnie znajdują się w okresie przejściowym – starsze typy samolotów i śmigłowców zastępowane są nowymi lub poddawane gruntownej modernizacji. Symbolicznym pożegnaniem z poprzednią epoką będzie wycofanie ze służby myśliwców F-16, co ma nastąpić w połowie bieżącej dekady.

Leonardo T-346A we włoskich siłach powietrznych
Samolot Leonardo M-346 Master, w Polsce znany jako Bielik, we włoskich siłach powietrznych występuje pod oznaczeniem T-346 i służy do zaawansowanego treningu pilotów bojowych maszyn odrzutowych. Jednostką użytkującą T-346A w ramach Aeronautica Militare jest 61° Stormo z Lecce-Galatina. Czasem maszyny są od niej wypożyczane przez skrzydło doświadczalne RSV, do którego, gdy pojawia się taka konieczność, w zależności od charakteru badań lub pokazów, jakie należy przeprowadzić, tymczasowo trafiają jeden lub dwa egzemplarze T-346A.

Northrop XB/YB-35
Bombowce XB/YB-35 i YB-49 były ukoronowaniem wieloletnich prac Jacka Northropa nad samolotami w układzie latającego skrzydła. Z powodu opóźnień, wzrostu kosztów, problemów technicznych, zmieniających się wymagań i konkurencji innych maszyn nie weszły do produkcji seryjnej i służby operacyjnej. Mimo niepowodzenia były to najbardziej zaawansowane technicznie samoloty w układzie latającego skrzydła do czasu skonstruowania w latach 80. bombowca Northrop B-2 Spirit.

Otto Fönnekold – as z nad Kerczu. Cz. I
Oficjalne wojenne konto zwycięstw powietrznych porucznika Ottona Fönnekolda wskazuje 137 zestrzeleń. Obecnie możliwa weryfikacja niemieckich zwycięstw w stratach lotnictwa radzieckiego wskazuje, że łupem Niemca faktycznie padło około stu radzieckich samolotów. Jest to doskonały wynik, co więcej – na obecnym etapie badań pewne jest, że Niemiec zestrzelił dużo więcej radzieckich samolotów niż większość sławnych pilotów Luftwaffe z oficjalnym dorobkiem opiewającym na ponad 200 zestrzeleń.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata:
• Wiadomości z kraju
• Aktualności wojskowe
• Aktualności cywilne
• Eksport rosyjskich samolotów i śmigłowców wojskowych w 2019 roku

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem "Lotnictwa" 4-5/2020 na stronie: www.magnum-x.pl

Źródło: magnum-x.pl
comments powered by Disqus