Przejdź do treści
Lotnictwo 12/2016
Źródło artykułu

Lotnictwo 12/2016 już w sprzedaży

Grudniowe "Lotnictwo" już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Rosyjskie lotnictwo pokładowe powraca na Morze Śródziemne
W połowie listopada br. do operacji wojskowej w Syrii dołączyły samoloty bojowe rosyjskiego lotnictwa pokładowego marynarki wojennej (Morska Awiacja WMF Rosji) z grupy lotniczej prowadzącej działania w ramach wydzielonej okrętowej grupy uderzeniowej (ros.: KUG: Korabielnaja Udarnaja Grupa) 43. Dywizji Okrętów Rakietowych (Siewieromorsk) z 7. Eskadry Okrętów Nawodnych Floty Północnej WMF FR. Jej trzon stanowi jedyny rosyjski lotniskowiec w czynnej służbie – ciężki krążownik lotniczy projektu 1143.5 TAWKR (ros.: ТАВКР: Тяжёлый Авианесущий Крейсер) Admirał Fłota Sowietskogo Sojuza Kuzniecow (063).
Personel latający podporządkowany pokładowej grupie lotniczej ma wziąć bezpośredni udział w wykonywaniu uderzeń powietrznych na wybrane cele na obszarach kontrolowanych przez antyrządowe zbrojne grupy rebeliackie bądź też przez Państwo Islamskie na terenie Syryjskiej Republiki Arabskiej. Ma to na celu zapewnienie załogom statków powietrznych MA WMF biorących udział w operacji niezbędnej praktyki wykonywania zadań bojowych z pokładu lotniskowca. Działania pokładowej grupy lotniczej zaplanowano na okres do końca stycznia 2017 roku.

Nowe, zapowiedziane rozważane... – producenci samolotów pasażerskich wciąż poszerzają swoją ofertę
Choć najważniejsze programy maszyn pasażerskich realizowane w ostatnich latach znajdują się od dawna w fazie realizacji zamówień bądź też zaawansowanych prac rozwojowych czy certyfikacyjnych, na polu prac B+R nie zapanowała stagnacja. Wręcz przeciwnie, ostatnie miesiące miały przynieść szereg informacji na temat planowanych bądź już realizowanych programów samolotów komunikacyjnych należących do różnych segmentów rynku, przy czym prawdopodobnie najwięcej emocji wzbudza możliwość rozpoczęcia przez Boeinga programu zupełnie nowego samolotu plasującego się między aktualnie oferowanymi samolotami wąskokadłubowymi w rodzaju A321neo i 737 MAX 9, a najmniejszymi aktualnie dostępnymi maszynami szerokokadłubowymi 787-8, A330-800neo czy A350-800.

Wielozadaniowy samolot bojowy Dassault Rafale – cz. III
Rafale to dwusilnikowy naddźwiękowy wielozadaniowy samolot myśliwski przeznaczony do zwalczania celów powietrznych oraz uderzeń na cele naziemne. Produkowany jest w wersji jednomiejscowej z kabiną mieszczącą pilota oraz dwumiejscowej z kabiną z fotelami pilota oraz nawigatora – operatora systemu walki NOSA (Navigateur Operateur Systéme d’Armes). Płatowiec zbudowany w układzie średniopłata z przednim usterzeniem poziomym („kaczka”), skrzydłami „delta” o ściętych końcówkach (trapezowymi) i zdwojonym usterzeniem pionowym.

Bezzałogowe systemy powietrzne na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego 2016
W drugiej części relacji z tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego skupimy się na bezzałogowych systemach powietrznych, uwzględniając stan na październik br., z uwagi na zmiany w założeniach modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP, znane obecnie jedynie w zarysach w postaci wstępnych informacji na temat „Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017–2022”, zastępującego wcześniejszy dokument odnoszący się, co do zasady, do okresu lat 2013–2022.

Siły Powietrzne Malezji
Siły Powietrzne Malezji zostały utworzone w 1958 r. Ich podstawowym zadaniem jest obrona powietrzna kraju oraz wsparcie wojsk lądowych i sił morskich. Od kilku lat trwa proces stopniowej modernizacji i wymiany przestarzałych typów samolotów i śmigłowców. W najbliższych latach można spodziewać się zakupu nowych wielozadaniowych samolotów bojowych, samolotów wczesnego wykrywania i ostrzegania oraz morskich samolotów patrolowych.

Ppłk pil. dr Bernard Karol Buchwald (1917-2013)
Był ostatnim żyjącym w Polsce myśliwcem XIII promocji Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie z 1939 roku; ostatnim z podstawowego składu Dywizjonu 316. Po wojnie ukończył anglistykę i związał się z poznańskim Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, na którym wykładał do emerytury. Nie zapomniał o drugiej życiowej pasji, był badaczem historii swojego dywizjonu, napisał też ciekawe wspomnienia. W ostatnich latach został ojcem chrzestnym sztandaru jednostki Sił Powietrznych, udowodnił też, że pilotowania samolotu nie zapomina się nigdy, nawet w wieku prawie 100 lat…

Mitsubishi Ki-30 i Kawasaki Ki-32
Ki-30 i Ki-32 były pierwszymi nowoczesnymi lekkimi bombowcami Lotnictwa Japońskiej Armii Cesarskiej, porównywalnymi z amerykańskim Northropem A-17 czy brytyjskim Fairey Battle. Zostały skonstruowane w drugiej połowie lat 30. w celu zastąpienia przestarzałych dwupłatów Kawasaki Typ 88 i Ki-3. Były wykorzystywane bojowo w wojnie w Chinach, nad Chałchyn-goł i w pierwszej fazie japońskiej ofensywy w Azji Południowo-Wschodniej.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata:
• Nowe samoloty, połączenia i partnerzy LOT-u
• Polskie M-346 Bielik przyleciały do kraju
• Aktualności wojskowe
• Aktualności cywilne
• Aktualności z kosmosu

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem grudniowego wydania "Lotnictwa" na stronie: www.magnum-x.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony