Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II

Dzień Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II

4 października 2008, na lotnisku Kętrzyn Wilamowo odbędzie się uroczystość poświęcona pamięci Wielkich Polaków – Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Uroczystość odbędzie się pod honorowym patronatem Prymasa Polski – Józefa Kardynała Glempa oraz Stanisława Kardynała Dziwisza.

Uroczystość rozpocznie się na lotnisku Kętrzyn Wilamowo o godzinie 12.00 uroczystym apelem przy obeliskach, w obecności pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, sybiraków, szkół, harcerzy, kompanii honorowych jednostek wojskowych z Giżycka, Węgorzewa i Straży Granicznej, reprezentantów władz państwowych i samorządowych oraz dostojników kościelnych różnych wyznań. Po apelu odbędzie się msza polowa w hangarze lotniczym, w otoczeniu samolotów, z udziałem Chóru Kościoła Św. Katarzyny i orkiestry wojskowej. Tradycyjnie uroczystości na lotnisku Wilamowo kończy koncert orkiestry wojskowej z pokazem musztry paradnej oraz wspólny posiłek – bigos z kuchni polowej i spotkanie z harcerzami przy ognisku. Podczas uroczystości odbędzie się wystawa fotografii poświęcona Kardynałowi Wyszyńskiemu oraz Janowi Pawłowi II.

W ramach idei nazwanej przez organizatorów „Szlak do wolności Prymasa Tysiąclecia” Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II będzie poprzedzony uroczystościami 3 października w Stoczku Warmińskim (Klasztornym). Dla uczestników uroczystości przygotowano występ chóru Uniwersytetu Warmińsko-Mazurkiego, recytację fragmentów „Zapisków więziennych” oraz spotkanie młodzieży ze szkół im. Kardynała Wyszyńskiego. Uroczystości w Stoczku Klasztornym rozpoczną się mszą o godz. 17.00.

Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II jest poświęcony utrwalaniu pamięci Wielkich Polaków oraz promocji patriotycznych i obywatelskich postaw. Uroczystość jest inspirowana wydarzeniami z 6 października 1954 roku, kiedy to Kardynał Wyszyński, przez Lotnisko Kętrzyn Wilamowo był przewożony z miejsca internowania w Stoczku Warmińskim do innego miejsca – Prudnika Śląskiego. Wydarzenie to opisuje sam Kardynał Wyszyński w „Zapiskach Więziennych”. Pamięci Kardynała Wyszyńskiego poświęcono tablicę odsłoniętą na lotnisku Wilamowo w 2000 roku.

Jeżeli w tym dniu planujecie swoją aktywność lotniczą - zaplanujcie lot do Kętrzyna, gdzie będziecie mile widziani a jednocześnie swoją obecnością wesprzecie uroczystości poświęcone Wielkim Polakom.


Program


11.50-12.00
- zbiórka przed obeliskami
12.00-12.30 - Uroczysty Apel
                    - okolicznościowe wystąpienia
                    - złożenie kwiatów pod obeliskiem poświęconym Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu i obeliskiem ku czci Jana Pawła II – największego lotniczego pielgrzyma świata
12.30-12.40 - przegrupowanie kompani honorowych, pocztów sztandarowych i publiczności do hangaru lotniczego
12.40-13.45 - Uroczysta Msza Św. (w scenerii polowo-lotniczej) – celebrowana przez Prymasa Polski Józefa Kardynała Glempa
14.00-14.30 - koncert orkiestry wojskowej z pokazem musztry paradnej
14.30-15.00 - „oferta kulinarna” z wojskowej kuchni
15.00-17.00 - spotkanie z harcerzami przy ognisku

Zajrzyj na oficjalną stronę spotkania
Źródło: Lotnisko Kętrzyn
comments powered by Disqus