Wirtualny Asystent pomoże w odprawie na Lotnisku Chopina
Na Lotnisku Chopina zainstalowany został tzw. Wirtualny Asystent, który pomoże pasażerom w samoobsługowej odprawie biletowej. To pierwsze tego typu urządzenie w Polsce i jedno z pierwszych na lotniskach w Europie.
Jak korzystać z kiosków odprawy samoobsługowej, jakie przygotować dokumenty, jak wydrukować kartę pokładową - na Lotnisku Chopina nie trzeba już szukać pracowników obsługi, żeby ich o to zapytać. Wszystkich odpowiedzi na pytania dotyczące samoobsługowej odprawy biletowej udzieli po polsku lub po angielsku Wirtualny Asystent.
Jest to urządzenie, które po naciśnięciu guzika automatycznie udziela standardowych informacji potrzebnych pasażerom. Użytkownik czuje się, jakby rozmawiał z żywą osobą, ponieważ na ekranie urządzenia wyświetla się realistyczny obraz młodej, uśmiechniętej kobiety, która nawiązuje z nim kontakt wzrokowy, a w czasie mówienia porusza się i gestykuluje. Kobieta na ekranie ubrana jest w kostium z logotypem Lotniska Chopina, a na szyi ma przewiązaną chustkę w barwach warszawskiego portu. To wszystko sprawia, że pasażer może mieć wrażenie osobistego kontaktu z pracownikiem punktu informacji lotniskowej.
- Uważamy, że rozwiązanie to jest niezwykle efektowne a dodatkowo ma wysoką wartość operacyjną. Awatar zachęca pasażerów do korzystania z kiosków samoobsługowej odprawy (self chek-in) i przekonuje, że ich obsługa jest bardzo prosta. Pozwala to zwiększyć przepustowość odprawy biletowej oraz buduje wizerunek Lotniska Chopina jako portu korzystającego z najnowszych technologii - mówi Tomasz Prokopiuk kierownik Zespołu ds. Technologii i Jakości Obsługi Pasażerów na Lotnisku Chopina.
Podobne urządzenia (choć starszego typu) stosowane są na kilku innych lotniskach w Europie i USA, m.in. w Bostonie, Waszyngtonie, Frankfurcie, Londynie czy w Edynburgu. Wirtualni Asystenci najczęściej wykorzystywani są do udzielania informacji na temat kontroli bezpieczeństwa, odprawy bagażowo-biletowej oraz kontroli paszportowej i odprawy celnej.
Komentarze