Październikowe wyniki Lotniska Chopina
Lotnisko Chopina nie zwalnia tempa i kolejny miesiąc zamyka rekordowymi wynikami. Stanowią one wyraźne potwierdzenie roli stołecznego portu jako ważnego punktu przesiadkowego w Europie Środkowej, który stale utrzymuje wysoką pozycję na mapie międzynarodowych połączeń lotniczych.
W październiku br. w stołecznym porcie obsłużono ponad 1 milion 689 tysięcy osób. Jest to o 8,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Od początku 2019 roku na Lotnisku Chopina odprawiono ok. 11,305 mln. osób w ruchu rozkładowym. Z ruchu niskokosztowego skorzystało ok. 2,739 mln. pasażerów. Z kolei połączenia czarterowe wybrało ok. 1 989 mln. osób.
Od stycznia do końca października 2019 roku z Lotniska Chopina w ruchu międzynarodowym podróżowało 14 milionów 572 tysiące osób, a w ruchu krajowym 1 milion 462 tysiące pasażerów. Łącznie z usług stołecznego portu skorzystało już 16,034 mln osób, co stanowi wzrost o 5,1 proc. względem analogicznego okresu roku ubiegłego. Większość pasażerów – 59,3 proc. osób podróżowało w strefie Schengen, a 40,7 proc. wybrało kraje Non-Schengen. Do tej pory (od stycznia do końca października) najpopularniejszym rozkładowym kierunkiem pozostaje Londyn (ponad 861 900 pasażerów), zaś dla operacji nierozkładowych Antalya (ponad 254 00 osób).
W tym miejscu warto także przypomnieć o nowych połączeniach, które pojawiły się w październiku i które także powiększyły siatkę krajową. Od 27 października br. PLL LOT wprowadził bezpośrednie loty z Warszawy do Bydgoszczy. Zaplanowano 10 rejsów w tygodniu, które zostały tak dopasowane do siatki przewoźnika, aby umożliwić wygodne przesiadki na inne połączenia. Wśród kierunków krajowych warto też wspomnieć o Lublinie – na tej trasie częstotliwość rejsów wzrasta od sezonu zima 2019/20 do 11 razy w tygodniu, co podobnie jak w przypadku Bydgoszczy zapewni dogodnie możliwości przesiadek na Lotnisku Chopina. Siatka krajowa obejmuje obecnie połączenia do 10 z 14 portów regionalnych funkcjonujących w Polsce.
Efektem dodania Polski do programu ruchu bezwizowego do USA (Visa Waiver Program) jest ogłoszona w październiku przez polskiego przewoźnika kolejna trasa dalekodystansowa z Warszawy do Ameryki, która będzie 16 tego typu w ofercie portu – samoloty polecą do San Francisco od 5 sierpnia 2020 roku. Rejsy do miasta znanego z mostu Golden Gate, bliskości Doliny Krzemowej oraz muzeum nieczynnego więzienia Alcatraz będą obsługiwane nowoczesnymi boeingami 787 cztery razy w tygodniu.
Warto również zwrócić uwagę na wzrost (w okresie styczeń-październik br.) w segmencie cargo, który obejmuje przewóz ładunków na pokładach wszystkich statków powietrznych (79 907,4 ton – wzrost o 4,4 proc), jak również przewóz poczty na pokładach wszystkich statków powietrznych (13 380,9 ton – wzrost o 5,3 proc.).
Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. W 2018 roku odprawiło 17,8 mln. Lotniskiem zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.
Komentarze