Lotnisko Chopina ogólnoświatowym partnerem filmu „Spitfire Liberator: The Alex Herbst Story”
Lotnisko Chopina w Warszawie zostało oficjalnym partnerem filmu dokumentalnego „Spitfire Liberator. The Alex Herbst Story”. Film począwszy od wiosny 2015 roku będzie pokazywany w kinach na całym świecie.
Alex Herbst to ostatni żyjący polski pilot Dywizjonu 303, który wykonał 141 misji bojowych na legendarnym myśliwcu Spitfire m.in. w czasie operacji lądowania aliantów w Normandii. Przeżył trzy zestrzelenia, był oficjalnie uznany za zabitego. Za swoją odwagę i osiągnięcia trzykrotnie odznaczany Krzyżem Walecznych i licznymi odznaczeniami brytyjskimi. Obecnie ma 95-lat i mieszka w Seattle.
- Zainspirowała mnie wyjątkowa nieszablonowość historii jego życia – mówi Sławomir Ciok, reżyser i producent filmu. – Niezwykła jest też osobowość Alexa. To człowiek doskonale zorientowany w świecie, odnajdujący się w każdym towarzystwie, inteligentny i urzekający.
Zdjęcia do filmu kręcone były w Stanach Zjednoczonych, Polsce, Wielkiej Brytanii i Francji. Dzięki umowie dystrybucyjnej z Silver Sword International obraz będzie pokazywany na całym świecie. - To jest film, który ma zaciekawić szeroką widownię, niezależnie od narodowości, języka czy historycznych albo osobistych doświadczeń. Historia wychowanego w duchu romantycznego patriotyzmu człowieka, który poszedł na wojnę i przyszło mu walczyć o wolność Polski na terenie Anglii. Potem przeżył zawód i nie mógł odnaleźć się w powojennej rzeczywistości. W Wielkiej Brytanii czuł się niepotrzebny, a do Polski nie mógł wrócić. W rezultacie zaczął nowe, szczęśliwe życie w Stanach Zjednoczonych – opowiada Sławomir Ciok.
Lotnisko Chopina w Warszawie od lat wspiera projekty popularyzujące wiedzę o historii polskiego lotnictwa i osiągnięciach polskich lotników. W produkcję i promocję filmu „Spitfire Liberator: The Alex Herbst Story” zaangażowało się jako jeden z dwóch – obok Banku Zachodniego WBK – partnerów strategicznych.
- Od ponad 80 lat lotnisko w Warszawie jest ważną częścią historii polskiej awiacji. Czujemy się odpowiedzialni za kultywowanie pamięci o ludziach i wydarzeniach, które rozsławiały polskie lotnictwo w świecie. Ten film ma również taki cel, dlatego z dumą go wspieramy – mówi Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina.
Film będzie pierwotnie dostępny w pełnometrażowej wersji kinowej, później zostanie przeformatowany według potrzeb stacji telewizyjnych. Dystrybucja rozpocznie się wiosną 2015 roku od uroczystych premier kinowych w Seattle, Nowym Jorku i Londynie. Następnie film trafi do Polski.
Komentarze