Przejdź do treści
Źródło artykułu

Bagaż podręczny – czyli co możemy ze sobą zabrać do samolotu

Sezon urlopowy w pełni, a na wymarzone wakacje wielu z nas wybiera się właśnie samolotem. Prawidłowe spakowanie bagażu jest proste, ale wymaga chwili przygotowania. W związku z tym  Lotnisko Chopina opublikowało mini poradnik dla wszystkich osób, które w najbliższym czasie wybierają się w podróż samolotem. Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem.

Kupujemy walizkę do samolotu – na co zwrócić uwagę?

Warto pamiętać, że decydując się na zakup nowej walizki, plecaka lub torby na potrzeby bagażu podręcznego należy zwrócić szczególną uwagę na ich faktyczne rozmiary. Często można się spotkać z tabliczką „cabin size” – ale to co dla jednego przewoźnika będzie rozmiarem kabinowym u innego może go przekroczyć. Dlatego warto zwrócić na to uwagę przy wyborze.

Rozmiar i waga bagażu warto sprawdzić u przewoźnika zanim zaczniemy się pakować

Zanim zaczniecie układać przedmioty w bagażu podręcznym (kabinowym) trzeba zastanowić się w co się spakować. Bardzo ważnym jest, aby sprawdzić jakiej wielkości i ciężar bagażu możecie zabrać na pokład samolotu. Przy sprawdzaniu limitów jakie określają wielkość i wagę bagażu należy zwrócić uwagę na to w jakiej klasie kupiony został bilet oraz na jakiej trasie odbędzie się lot (u niektórych przewoźników obowiązują inne limity np. dla połączeń regionalnych i inne dla połączeń międzykontynentalnych). Planując lot dobrze jest się zapoznać z poradami i informacjami jakie przewoźnik umieścił na swojej stronie internetowej. Możliwe są różne wyjątki, np. podróżując określonym typem samolotu, bagaż podręczny tuż przed wejściem na pokład samolotu zostanie Wam zabrany i trafi do luku bagażowego. Wówczas przedmioty wartościowe powinny zostać z niego wyjęte i zabrane na pokład. Warto się przygotować na taką i inne podobne sytuacje.

Na lotnisku znajdują się specjalne stojaki oznaczone logiem konkretnego przewoźnika z kieszeniami w których można sprawdzić, czy nasz bagaż spełnia wymagania co do rozmiaru. Jeśli chodzi o upewnienie się, czy nasz bagaż nie jest za ciężki, to pomoże nam przy tym każda taśma przy stanowisku check-in, która jest jednocześnie wagą. Można podejść do stanowiska, które aktualnie nie jest wykorzystywane i raz jeszcze sprawdzić, czy nasz bagaż podręczny nie przekracza limitów określonych przez przewoźnika.

Walizka na kółkach czy plecak?

Istotnym, czynnikiem mającym wpływ na wybór bagażu jest pytanie czy po dotarciu na miejsce docelowe będziecie chodzić z nim cały czas? Dotyczy to szczególnie osób, które będą podróżować bez bagażu rejestrowanego, czyli tego który zostawiamy przy check-in. Jest to o tyle istotne, że coś co może być wygodne do samolotu (np. lotnicza walizka na kółkach) nie koniecznie sprawdzi się podczas wędrówek krajoznawczych po mieście, a już tym bardziej górskich czy nadmorskich szlakach.

Jedna walizka to za mało? Sprawdź u przewoźnika czy możesz zabrać dodatkowy bagaż

Jeśli jednak wszystkie Wasze próby spakowania się do bagażu spełzły na niczym, warto sprawdzić ofertę przewoźnika i możliwość wykupienia dodatkowego bagażu. Zazwyczaj linie lotnicze oferują taką opcję i jest ona bardziej opłacalna niż opłata na lotnisku jaką musielibyście uiścić za nadbagaż.

Co można, a czego nie można zabierać do bagażu

Drugą bardzo kluczową kwestią jest to, co spakujecie do bagażu podręcznego. Aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom katalog rzeczy jakie można wziąć do bagażu podręcznego jest ograniczony, a sam bagaż dokładnie sprawdzany. Generalnie wszystkie przedmioty, które mogą stanowić zagrożenie, (choćby ze względu na budowę, ciężar, ostre krawędzie lub kanty) powinny wzbudzić Wasze wątpliwości i jeśli to możliwe, spakowane do bagażu rejestrowanego (tego, który nadajemy do przewozu podczas odprawy biletowo-bagażowej). Mowa tutaj między innymi o wszelkiego nożach, scyzorykach, ostrych przedmiotach (np. rzutki), kijach (ale także wędkach), narzędziach (np. młotek, śrubokręt, zestaw wielonarzędziowy) materiałach łatwopalnych (zapalniczki typu Zippo, benzyna do zapalniczek). Warto pamiętać, że broń i  przedmioty ją imitujące (również zabawki) lub inne narzędzia niebezpieczne też są zakazane i nie możemy ich wnieść na pokład.

Do kategorii przedmiotów, których przewożenie w bagażu kabinowym jest ograniczone zaliczają się przede wszystkim płyny. Standardowo każda osoba może zabrać ze sobą na pokład płyny w opakowaniach o pojemności do 100 ml objętości, które zmieszczą się w jednej przezroczystej, zamykanej torbie o pojemności nie przekraczającej 1 litra i torba ta da się swobodnie zamknąć. Z uwagi na pojawiające się często wątpliwości wyjaśniamy, że pojedyncze opakowanie w którym znajduje się płyn nie może przekraczać 100 ml objętości, a nie jego zawartość.  Oznacza to, że np. butelka o pojemności 0,5 litra w której będzie „jedynie” 100 mililitrów płynu nie będzie dopuszczona do przewozu. Również jeśli chodzi o torbę na płyny o pojemności do 1 litra – nie oznacza to możliwości przewiezienia dziesięciu opakowań 100 ml, ponieważ one się do niej po prostu nie zmieszczą. Przezroczyste, zamykane torby o pojemności do 1 litra są dostępne na lotnisku, na stanowiskach odprawy biletowo-bagażowej check-in. W tym miejscu musimy przypomnieć, że zasady dotyczące płynów obejmują również aerozole, żele, pasty, balsamy, pianki, kremy, dżemy, jogurty, galaretki i inne produkty o podobnej konsystencji. Warto pokreślić, że ograniczenia dotyczą również płynów w innych stanach skupienia, tzn. napój, krem albo np. masło orzechowe zamrożone do postaci stałej również będzie podlegało powyższym ograniczeniom.
 
Mleko dla niemowląt można zabrać na pokład

W transporcie płynów są uwzględnione wyjątki, kiedy pasażer może zabrać na pokład większe opakowanie i ilość płynów. Dotyczy to leków i innych produktów spożywczych niezbędnych podczas podróży ze względu na szczególne wymagania zdrowotne, w tym pokarm dla niemowląt (tutaj przypominamy, że niemowlęta to dzieci do 12 miesięcy). W takim wypadku płyny te będą podlegać dodatkowej kontroli.

Należy pamiętać, że płyny do przewozu należy zapakować w torby o pojemności do 1 litra zanim udamy się do kontroli bezpieczeństwa, a przygotowując się do kontroli zapakowane płyny aerozole i żele umieścić w kuwecie jako osobny bagaż kabinowy. W osobnej kuwecie należy również umieścić cały przewożony sprzęt elektroniczny.

Warto zaznaczyć, że oprócz przepisów krajowych i międzynarodowych każdy przewoźnik lotniczy ma prawo do wprowadzenia dodatkowych ograniczeń na pokładach swoich samolotów. Informacje na temat przedmiotów zabronionych możecie uzyskać u przewoźnika z usług którego korzystacie, na lotnisku lub Departamencie Ochrony w Lotnictwie Cywilnym ULC. Jednocześnie Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował na swoich stronach tzw. „białą listę” zawierającą wybrane przedmioty dozwolone i zakazane do przewozu zarówno w bagażu podręcznym jak i rejestrowanym. Co prawda lista ma wyłącznie charakter informacyjno-poglądowy, ale jest dobrym źródłem informacji o tym czego na pewno nie będziemy mogli zabrać w bagażu.

Ostateczną weryfikację dokonuje operator kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. Ma on prawo zażądać usunięcia z bagażu przedmiotu wzbudzającego jego wątpliwości pod względem bezpieczeństwa.

Zawsze samodzielnie pakuj swój bagaż

Przypominamy podstawową zasadę bezpieczeństwa, która jednocześnie zapewni spokojną odprawę. Bagaż z którym podróżujecie zawsze powinniście pakować sami, tak, aby podczas ewentualnej kontroli móc odpowiedzieć na pytania operatorów i wyjaśnić ewentualne wątpliwości.

Pilnuj swojego bagażu na lotnisku – nie pozostawiaj go bez opieki

Na koniec, kiedy jesteś już spakowany we właściwą walizkę lub plecak i na lotnisku czekasz żeby odprawić się na swój lot zawsze pamiętaj, aby nie pozostawiać bagażu bez opieki, ale także w przypadku decyzji o wyjęciu przedmiotów z bagażu i ich pozostawieniu o nie porzucanie ich w Terminalu, a wyrzucenie do śmietnika lub innego wskazanego pojemnika. Prosimy jednocześnie, każdy zauważony bagaż natychmiast zgłaszaj do pracowników lotniska. Dbasz w ten sposób o bezpieczeństwo swoje i nas wszystkich.

Pamiętajcie, żeby podzielić się Waszą wiedzą również z innymi osobami. Prawidłowe zapakowanie bagaży to nie tylko, uniknięcie niepotrzebnych kosztów związanych np. z nadbagażem, mniejszy stres dla podróżnego, którego bagaż podlega sprawdzeniu, ale i szybsza kontrola bezpieczeństwa dla nas wszystkich.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony